Հունիսի 20-ի Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների մակարդակով հանդիպումը ԵԱՀԿ-ի հետ տարաձայնությունների առիթ չի դառնա: Այս մասին րագրողներին ասել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԵԱՀԿ-ն չի մասնակցում ղարաբաղյան կարգավորման գծով եռակողմ գագաթնաժողովի նախապատրաստմանը: Այդ մասին հունիսի 15-ին հայտնել է ԵԱՀԿ մամուլի հետ կապերի բաժնի ղեկավարի պաշտոնակատար Նատաշա Ռաջակովիչը: Նա ձեռնպահ է մնացել մեկնաբանություններից և չի պատասխանել հանդիպման օրվա մասին հարցին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի կունենա Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը: Հանդիպման թեման է լինելու ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը: Այդ մասին է հայտնել Վլադիմիր Պուտինի օգնական Յուրի Ուշակովը՝ հավելելով, որ եռակողմ հանդիպումից առաջ ՌԴ նախագահն առանձին հանդիպումներ է ունենալու Սարգսյանի և Ալիևի հետ:
«Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիրն է: Առաջին անգամ չէ, որ համանախագահ երկրներից մեկը սեփական նախաձեռնությամբ հանդիպում է կազմակերպում: Սա որևէ նախաձեռնության մասին չի խոսում: Նույն հաջողությամբ հանդիպումներ են նախաձեռնել Ֆրանսիան, Ամերիկան: Մեկ անգամ չէ, որ համանախագահող երկրները միասնական դիրքորոշում են հայտնել Ղարաբաղյան հարցի շուրջ: Եվ եթե հիշում եք՝ թե՛ Լավրովը, թե՛ Քերին մշտապես խոսում են իրենց գործընկերների անունից»,- նկատել է Շարմազանովը, գրում է Tert.am-ը:
Նրա կարծիքով, այս հանդիպումները բանակցությունները սկսելու հիմք կարող են դառնալ. «Յուրաքանչյուր բանակցությունը, թեկուզ ոչ արդյունավետ, խոսում է այն մասին, որ հույս կա բանակցությունը վերսկսելու և խաղաղ ճանապարհով խնդիրը լուծելու»:
Ըստ նրա, Վիեննայում կայացած վերջին հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի չեն կոչվում, որովհետև ադրբեջանական կողմը շարունակում է իր քաղաքականությունը և շարունակում է ոչ կառուցողական հայտարարություններ անել:
Ի պատասխան հարցի, թե այս հանդիպումներն ինչ արդյունք կարող են տալ, եթե հաշվի առնվի, որ Արցախը ներառված չէ բանակցային գործընթացում, ԱԺ փոխնախագահն արձագանքել է, թե «կա՛մ պետք է դուռը շրխկացնել ու գնալ, ինչը ճիշտ չէ, քանի որ դեմարշ կլինի, կա՛մ էլ պետք է աստիճանաբար աշխատել ու հասնել նրան, որ Ղարաբաղը դառնա լիարժեք բանակցային կողմ»:
Վիեննայում մայիսի 16-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտգործնախարարների նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ քննարկմանը: Վիեննայում համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ քայլեր ձեռնարկելու դրանց իրականացման մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի հնարավոր վերսկսման ուղղությամբ:

Намеченная на 20 июня трёхсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана по карабахскому урегулированию не станет поводом для разногласий с ОБСЕ. Об этом заявил вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов.
«Россия является сопредседателем Минской группы ОБСЕ. Это не в первый раз, когда одна из стран-сопредседателей организовывает встречу по собственной инициативе. С тем же успехом встречи организовывали Франция и Америка. Страны-сопредседатели не раз высказывали единую позицию по части карабахского конфликта. И если вы помните и Лавров, и Керри постоянно говорят от имени своих коллег», – сказал Щармазанов.
По его мнению, подобные встречи могут стать основой для возобновления переговорного процесса.
«Любые переговоры, даже не продуктивные, свидетельствуют о том, что есть надежда на решение карабахского вопроса мирным путем», сказал Шармазанов.
Он также заявил, что Карабах непременно должен верунться за стол переговоров.
«Одно очевидно, без Карабаха невозможно решить этот вопрос. И если речь идет о соглашении от 1994 года, надо сказать, что соглашение о прекращении огня заключал Нагорный Карабах», – заключил Шармазанов.
Утром 15 июня исполняющая обязанности руководителя отдела по связям с прессой ОБСЕ Наташа Раджакович заявила, что организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) не участвует в подготовке трехстороннего саммита по урегулированию ситуации в Нагорном Карабахе.
Ранее помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что Владимир Путин, Серж Саргсян и Ильхам Алиев 20 июня в Санкт-Петербурге обсудят урегулирование конфликта в Нагорном Карабахе. Ушаков также сказал, что Россия выполняет посредническую миссию вместе с другими сопредседателями минской группы ОБСЕ. «Сейчас мы проложим свою посредническую миссию, естественно, в полном взаимодействии с другими сопредседателями минской группы ОБСЕ, на основе принципов, которые были предложены в соответствии с заявлениями президентов России, США и Франции в период с 2009 по 2013 годы. Посмотрим, какой результат даст этот трехсторонний контакт. Наша сторона будет проводить самый заинтересованный и активный диалог», – сказал он.