Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ամփոփելով Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի, Ռուասաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումն՝ ասել է:
«Ցավոք, կարող ենք ասել, որ Ադրբեջանը մինչ օրս կառուցողական մոտեցում չէր ցուցաբերում ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացույցչի թիմի ընդլայման վերաբերյալ, որովհետև, փաստորեն, իրենք ԵԱՀԿ բյուջետային հանձնաժողովում խոչընդոտել էին, որպեսզի ֆինանսավորում տրամադրվի ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցչի թիմի ընդլայնման համար: Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանը անընդհատ տարբեր հայտարարություններ էր անում, չէի ասի՝ կառուցողական:
Հենց այս օրերին էլ Ադրբեջանը լայնածավալ զինավարժություններ է անցկացնում՝ 25 հազար զինավորների և ծանր զինատեսակների ընդգրկմամբ: Չեմ կարծում, որ սա կառուցողական մոտեցում է այսպիսի հանդիպումներից առաջ», – մեջբերում է Panorama.am-ը:
ԱԳ նախարարը վերահաստատել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ձևաչափով բանակցությունները շարունակելու Հայաստանի հանձնառությունը: «Պատահական չէր, որ նախագաների հանդիպման եզրափակիչ մասում եռանախագահները հրավիրվեցին մասնակցելու դրան, և Հայաստանի Հանրապետության նախագահն առանձին հանդիպում ունեցավ` եռանախագահներին ներկայացնելով մեր տպավորություններն այս գագաթնաժողովի արդյունքներից»,-պարզաբանել է Նալբանդյանը:
Մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած ՀՀ ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը համաձայնություն էր ձեռք բերվել քայլեր ձեռնարկել մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի հնարավոր վերսկսման ուղղությամբ:

21 Июнь 2016 - 06:17 AMT
Глава МИД РА Эдвард Налбандян на встрече с журналистами, комментируя трехстороннюю встречу президентов Армении, России и Азербайджана, после которой Серж Саргсян, Владимир Путин и Ильхам Алиев выступили с совместным заявлением, сказал:
«К сожалению, должны отметить, что до сих пор Азербайджан не проявлял конструктивного подхода к данному вопросу, поскольку они в бюджетной комиссии ОБСЕ фактически препятствовали предоставлению финансирования для расширения состава команды Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
В период между венской встречей президентов в мае и переговорами в Петербурге Азербайджан все время выступал с различными заявлениями, которые сложно назвать конструктивными. И именно в эти дни Азербайджан проводит широкомасштабные учения с вовлечением 25 тысяч солдат, тяжелого вооружения. Не считаю это конструктивным подходом накануне подобных встреч»,- цитируетPanorama.am.
20 июня в Санкт-Петербурге состояласьвстреча президента России Владимира Путина с президентом Республики Армения Сержем Саргсяном и президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.По итогам консультаций лидеры России, Армении и Азербайджана приняли совместное заявление.
Министр еще раз подтвердил обязательство Армении продолжить переговоры в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
«Не случайно, что в завершающей части встречи президентов к участию были приглашены сопредседатели МГ ОБСЕ, и президент РА провел отдельную встречу с ними, представив свои впечатления об итогах саммита», – подчеркнул министр иностранных дел Армении.