Հայաստանն ակնկալում է, որ ավելի շատ երկրներ կճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը Հռոմի պապի սկզբունքային դիրքորոշումից ու Բունդեսթագի կողմից արտահայտված տեսակետից հետո: Այս մասին Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Հռոմի պապի սկզբունքային դիրքորոշումը և Բունդեսթագի կողմից արտահայտված տեսակետները ճանապարհ կհարթեն այլ ազգերի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար: Գերմանիան շատ կարևոր և նշանակալից դերակատարություն ունի միջազգային ասպարեզում, և այս որոշումը լավ օրինակ կծառայի այլ ազգերի համար՝ հետևելու և դրանից սովորելու համար»,- ասել է Սարգսյանը:
Նախագահը քննադատել է Եվրամիությանը միանալու ձգտումների առնչությամբ Թուրքիայի դիրքորոշումը՝ ասելով, որ Անկարան փորձում էր օգտագործել բռնակալության քաղաքականությունը միության վրա ճնշում գործադրելու համար:
«Ես չեմ կարծում, որ Թուրքիան այնպիսի խաղացող է, որ կարող է պարտադրել իր տեսակետները կամ ճնշում գործադրել Եվրամիության վրա»,- ասել է նա, գրում է Tert.am-ը:
«Ես անկեղծորեն չեմ տեսնում որևէ հեռանկար, որ թույլ կտա Թուրքիային ճանապարհ հարթել Եվրամիությանը միանալու համար»,- հավելել է նախագահը:
Հունիսի 24-ին Հայաստանում Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի նկատմամբ տեղի ունեցածը կոչել է կանխամտածված ցեղասպանություն։ իր ելույթում Ֆրանցիսկոս պապն ընդգծեց «ցեղասպանություն» բառը, որը նախապես պատրաստված տեքստից դուրս էր մնացել՝ Հայոց ցեղասպանությունը դասելով Հոլոքոստի ու Ստալինիզմի կողքին:
Հայաստան այցի շրջանակում Հռոմի պապը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշահամալիր այցելելուց հետո այցելել է նաև Ծիծեռնակաբերդի Հիշողությունների պուրակ՝ օրհնել իր անվամբ տնկված եղևնին, որից հետո գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պատվո այցելուների գրքում: «Այստեղ աղոթում եմ՝ ցավը սրտիս մեջ, որպեսզի այլևս երբեք նման ողբերգություններ, ինչպիսին սա է, չկրկնվեն, որպեսզի մարդկությունը չմոռանա և իմանա չարությանը բարությամբ հաղթել:
Թող Աստված պարգևի սիրեցյալ հայ ժողովրդին և ամբողջ աշխարհին խաղաղություն և մխիթարություն: Աստված պահպանի հայ ժողովրդի հիշողությունը: Հիշողությունը չի կարելի ոչ պղտորել, ոչ մոռանալ: Հիշողությունը խաղաղության և ապագայի աղբյուրն է», -գրել է Սրբազան քահանայապետը:

Армения надеется, что все больше стран признают Геноцид армян после высказываний Папы Римского и позиции парламента Германии. Об этом президент Армении Серж Саргсян заявил агентству Reuters, передает Tert.am.
«Принципиальная позиция Папы Римского и высказанные Бундестагом мнения проложат путь для признания Геноцида армян другими нациями», – сказал Саргсян.
«Германия играет крайне важную и значимую роль на международной арене, и это решение послужит хорошим примером для других наций, дабы последовать этому примеру»,- заявил армянский президент.
Саргсян раскритиковал позицию Турции в ее стремлении присоединиться к ЕС, сказав, что Анкара пытается использовать диктаторскую политику для оказания давления на союз.
«Я не думаю, что Турция – игрок, который может навязывать свои точки зрения или оказывать давление на Европейский союз»,- заявил Саргсян.
«Я искреннее не вижу никаких перспектив, которые могли проложить путь для членства в ЕС», – добавил президент Армении.
Трехдневный визит Папы Римского в Армению начался 24 июня. Утром 25 июня Папа Римский Франциск вместе с Католикосом Всех армян Гарегином II, президентом Сержем Саргсяном посетил мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян – «Цицернакаберд».
В последний день визита Папа Римский в сопровождении Католикоса всех армян Гарегина Второго отправился в монастырь Хор Вирап на границе с Турцией. Там председатели двух Церквей зажгли свечи, Папа также выпустил голубей в знак мира.26 июня понтифик завершил свой трехдневный апостольский визит в Армению.