ՀՀ և ՌԴ միասնական ՀՕՊ համակարգի ստեղծումով Հայաստանը իր ՀՕՊ ուժերի հետ մեկտեղ տարածաշրջանային հակաօդային խնդիրներն իրականացնելու համար կօգտագործի նաև ՌԴ ՀՕՊ ներուժը: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին» Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2015թ. դեկտեմբերի 23-ին:
«Այդ համաձայնագրով մենք կարողանալու ենք տարածաշրջանային հակաօդային խնդիրներն իրականացնելու համար օգտագործել, օրինակ, Ռուսաստանի Դաշնության 4-րդ սերնդի բազմաֆունկցիոնալ կործանիչները, Ս-300 համակարգերը, ոչ միայն ՀՕՊ, այլև՝ հակահռթիռային հնարավորություններ: Օգտագործել լայն հնարավորությունները ռադիոլոկացիոն, օդային հետախուզության շրջանակներում», – պարզաբանել է Օհանյանը, Հանրային հեռուստաընկերությանը հղումով գրում է Aysor.am-ը:
Պաշտպանության նախարարն անդրադարձաել է հասարակության մոտ եղած գլխավոր մտահոգությանը՝ կապված միասնական ՀՕՊ-ի ղեկավարման հետ.
«Վերահաստատում եմ՝ և′ խաղաղ պայմաններում, և′ մարտական գործողությունների ժամանակ հայաստանյան հատվածի ՀՕՊ կիրառումը իրականացնելու է ՀՀ ՀՕՊ և ավիացիայի հրամանատարությունը: Հրամանի անհրաժեշտության դեպքում այն արձակելու է ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբն ու ՀՕՊ և Ավիացիայի վարչությունն՝ առանց վերապահումների», – շեշտել է Օհանյանը:
ՊՆ փոխնախարար Արա Նազարյանը հունիսի 28-ին Աժ-ում հայտարարել է, որ ՀՕՊ կիրառման առումով անկախ ենք, անհանգստանալու պատճառ չկա:

Армяно-российская объединенная система ПВО позволит армянской стороне использовать потенциал ПВО России. Об этом заявил министр обороны Армении Сейран Оганян.
«В рамках соглашения мы сможем при реализации региональных противовоздушных задач использовать, к примеру, российские многофункциональные истребители четвертого поколения, системы С-300, противоракетные возможности», – сказал Оганян.
По его словам, Армения сможет воспользоваться широкими радиолокационными возможностями в рамках воздушной разведки, передает Aysor.am .
Министр также отметил, что в мирных и боевых условиях управление армянской частью ПВО будет осуществлять командование ПВО Армении и сил авиации.
«Приказы будут отдавать Генштаб ВС Армении и управление авиации и ПВО Армении», – заключил Оганян.
Соглашение «О создании единой системы ПВО Армении и РФ в рамках объединенной безопасности в кавказском регионе» было подписано 23-го декабря 2015 года.Соглашение предоставляет возможность использовать возможности воздушно-космических сил РФ вплоть до применения ядерного оружия. ВКС имеют спутниковую систему, которая может использоваться на территории Армении в интересах войск ПВО ВС РА. У российской стороны есть также системы контроля, которые также могут использоваться в интересах ПВО ВС РА.
Согласно договору, армянская сторона не в полной мере предоставляет свою систему ПВО региональной объединенной системе. Следовательно, армянская сторона решает сама, какая часть ее системы ПВО будет предоставлена объединенной региональной системе ПВО или взята из ее состава. В данном вопросе войска ПВО ВС Армении сохраняют свою самостоятельность.
Читайте также:Шармазанов: Соглашение о присоединении к системе ПВО РФ будет способствовать безопасности Армении