ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային:
«Մեծարգո պարոն նախագահ, ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին ԱՄՆ Անկախության օրվա կապակցությամբ:
2017-ի սկզբին նշվելու է մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Հետադարձ հայացք նետելով անցած ուղու վրա՝ պետք է նշեմ, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները միշտ աչքի են ընկել ջերմությամբ, փոխադարձ վստահությամբ և հարգանքով: Մենք բարձր ենք գնահատում այն զգալի աջակցությունը, որ տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները ցուցաբերել է Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, տարաբնույթ բարեփոխումների իրականացմանը, ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Մեծապես կարևորում ենք ԱՄՆ-ի` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի ներգրավվածությունը ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողություններին հետևած դիվանագիտական ակտիվությունը մեկ անգամ ևս ընդգծեց այն կարևորագույն դերը, որը Միացյալ Նահանգները խաղում է այդ գործընթացում»,- ասված է ՀՀ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:
«Ակնկալում ենք, որ Միացյալ Նահանգները մյուս համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ համատեղ կշարունակի իր ակտիվ միջնորդական առաքելությունը՝ հանուն մեր տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատման»:
ՀՀ նախագահՍերժ Սարգսյանը, ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ, հուլիսի 2-ին նաև այցելել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի կեցավայր:
Սարգսյանը տոնի կապակցությամբ շնորհավորել է դեսպան Ռիչարդ Միլսին և ի դեմս նրա՝ դեսպանատան աշխատակիցներին ու Միացյալ Նահանգների ամբողջ ժողովրդին: Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ներդրումը Հայաստանի անկախացումից ի վեր երկրի տնտեսության զարգացման, ժողովրդավարության ամրապնդման, քաղաքացիական հասարակության կայացման գործում և հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից հետո էլ երկկողմ միջպետական հարաբերությունները կշարունակեն դինամիկ զարգանալ:
Դեսպան Ռիչարդ Միլսը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ նախագահին այցելության և շնորհավորանքի համար: Նա նշել է, որ անցած քսանհինգ տարիներին ուշադրությամբ հետևել է Հայաստանի զարգացումներին և համակարծիք է Սարգսյանի հետ՝ այդ ժամանակաշրջանում Հայաստանի արձանագրած ձեռքբերումների հարցում: ԱՄՆ դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները, իրավամբ, կարող են հպարտանալ անցած քառորդ դարի ընթացքում թե՛ տնտեսական, թե՛ սոցիալական, թե՛ քաղաքական ոլորտներում Հայաստանում արձանագրված առաջընթացով, և ուրախ է, որ այդ ամենում ինչ-որ չափով մասնակցություն են ունեցել ԱՄՆ կառավարությունն ու ժողովուրդը:
Ապրիլի 28-ին ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղարի տեղակալ Մարկ Թոներն՝ անդրադառնալով հակամարտության գոտում պահպանվող լարված իրավիճակին, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն խստորեն դատապարտում է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ցանկացած բռնություն և ցանկանում է, որ հնարավորինս շուտ վերսկսվի բանակցային գործընթացը։
Դրանից առաջ՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 25-ի երեկոյան ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: ԱՄՆ պետքարտուղարը վերահաստատել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ լուծմանն ուղղված գործընթացին Միացյալ Նահանգների լիակատար աջակցությունը: Երկուստեք ընդգծվել է, որ հիմնախնդրի խաղաղ լուծումն այլընտրանք չունի, և անհրաժեշտ է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա գտնել փոխընդունելի լուծման մեխանիզմներ: Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերակատարությունը` նկատի առնելով, որ այն հարցի կարգավորման միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափն է:

2 Июль 2016 - 10:44 AMT
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание президенту США Бараку Обаме по случаю Дня Независимости США.
«Многоуважаемый господин президент, сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Соединенных Штатов в связи с Днем Независимости Соединенных Штатов Америки.
В начале 2017 года будет отмечаться 25-летие установления дипломатических отношений между нашими странами. Оглядываясь на пройденный путь, с большим удовлетворением должен отметить, что армяно-американские отношения всегда отличались теплотой, взаимным доверием и уважением. Мы высоко ценим значительную поддержку, которую на протяжении многих лет Соединенные Штаты оказывали экономическому развитию Армении, реализации различного рода реформ, укреплению демократии. Основываясь на многолетних традициях эффективного взаимодействия и значительный потенциал, имеющийся в наших взаимоотношениях, Армения готова сделать все возможное в направлении углубления и развития армяно-американской дружбы и тесного сотрудничества.
Придаем большое значение участию США, в качестве страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, в процессе мирного урегулирования карабахской проблемы. Дипломатическая активность, последовавшая за развязанными в начале апреля широкомасштабными военными действиями со стороны Азербайджана против Нагорного Карабаха, еще раз подчеркнула ту важную роль, которую Соединенные Штаты играют в этом процессе»,- говорится в поздравительном послании Сержа Саргсяна.
«Ожидаем, что Соединенные Штаты вместе с другими странами-сопредседателями – Россией и Францией – продолжат свою активную посредническую миссию во имя установления в нашем регионе устойчивого и долгосрочного мира»,- подчеркнул президент Армении.
Серж Саргсян по случаю Дня Независимости Соединенных Штатов Америки 2 июля посетил резиденцию посла США в Армении.
По случаю праздника президент РА поздравил посла Ричарда Миллса и в его лице сотрудников посольства и весь народ Соединенных Штатов, пожелал успехов в деле постоянного развития и укрепления армяно-американских отношений. Саргсян высоко оценил вклад Соединенных Штатов в развитие армянской экономики после независимости, становлении гражданского общества и подчеркнул, что полон надежд, что и после президентских выборов в США двусторонние межгосударственные отношения продолжат динамично развиваться.
Посол Ричард Миллс выразил благодарность президенту РА за визит и поздравления. Он отметил, что за прошедшие двадцать пять лет внимательно следил за процессами в Армении и согласен с президентом Саргсяном в вопросе достижений, зафиксированных Арменией за этот период. Посол США подчеркнул, что граждане Армении, по праву, могут гордиться прогрессом, зафиксированным в Армении за последние четверть века и в экономической, и в социальной, и в политической сферах, и рад, что во всем этом в какой-то мере участвовало и правительство и народ США.
28 апреля заместитель пресс-скератераря Госдепартамента США Марк Тонер заявил, что США строго осуждают любое насилие на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС и желают, чтобы переговорный процесс был восстановлен как можно быстрее.