ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրաքի Հանրապետության վարչապետ Հեյդար ալ Աբադիին՝ Բաղդադի Ալ Քարադե թաղամասում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության կապակցությամբ,
«Հայաստանը խստորեն դատապարտում է այդ ահաբեկչությունը, որի նպատակը ինչպես Իրաքում, այնպես էլ տարածաշրջանում անկայունության նոր ալիք հրահրելն է: Մարտի դաշտում իրաքյան բանակի տարած հաղթանակներից խուճապահար ահաբեկիչները նենգորեն իրենց թիրախն են դարձնում քաղաքացիական անձանց: Ռամադան սուրբ ամսվա ընթացքում խաղաղ բնակչության նկատմամբ այս սոսկալի հանցագործությունները որևէ արդարացում չունեն: Մեր զորակցությունն ենք հայտնում բարեկամ Իրաքին՝ երկրի տարածքում ահաբեկչությունը վերջնականապես արմատախիլ անելուն ուղղված վճռական ջանքերում», – նշվում է Սարգսյանի հեռագրում։
«Վշտի և կորստյան այս ծանր պահին խորին ցավակցություն եմ հայտնում Ձեզ, Իրաքի բարեկամ ժողովրդին, զոհվածների հարազատներին՝ մաղթելով տոկունություն, իսկ վիրավորներին՝ շուտափույթ ապաքինում»,- ասվում է ՀՀ նախագահի հեռագրում:
Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադում մեքենայի պայթյունի հետևանքով առնվազն 213 մարդ է զոհվել: Պայթյունը որոտացել է հուլիսի 3-ին շիաներով բնակեցված թաղամասում: Պայթյունի պատասխանատվությունն ստանձնել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը:

4 Июль 2016 - 14:35 AMT
Президент РА Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования премьер-министру Ирака Хайдеру аль-Абади в связи с терактом, произошедшим 3 июля в Багдаде и унесшим жизни более 200 человек.
«Армения строжайше осуждает данный теракт, цель которого – спровоцировать новую волну нестабильности как в Ираке, так и в регионе. Впавшие в панику из-за побед иракской армии на поле боя террористы подло превращают в свою мишень гражданских лиц. Эти ужасные преступления против мирного населения, совершенные во время священного месяца Рамадан, не имеют никакого оправдания.
Выражаем свою поддержку дружественному Ираку в его решительных усилиях по окончательному искоренению терроризма на территории страны. В эту трудную минуту горя и потерь выражаю глубокие соболезнования Вам, дружественному народу Ирака, родным погибших желаю стойкости, а раненым – скорейшего выздоровления», – говорится в телеграмме президента Саргсяна.
В ночь на 3 июля в столице Ирака Багдаде произошли два взрыва — у ресторана в центральном районе Карада и возле рынка в северном районе Аш-Шааб. По последним данным, число жертв теракта возросло до 213, еще более 100 человек получили ранения. Атака террористов пришлась на разгар священного для мусульман месяца Рамадан, когда верующие делают покупки к празднику.Ответственность за произошедшее взяла на себя запрещенная в России террористическая группировка «Исламское государство».В Ираке объявлен трехдневный траур.