Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 6-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանն ու հարաբերությունների զարգացման ընթացքին, նաև մտքեր են փոխանակել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներից հետո ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումների, ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման ու գործընթացն առաջ մղելու հեռանկարի վերաբերյալ:
Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման համար բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու Եվրամիության հանձնառությունը և տարածաշրջանում տևական խաղաղություն ու կայունություն ապահովելու ուղղությամբ ջանքերը:
Հյուրի խնդրանքով Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, հիմնախնդրի լուծմանը խաղաղ բանակցությունների միջոցով հասնելու ջանքերը և վստահեցրել, որ հայկական կողմը պատրաստ է շարունակել կառուցողական քայլերն ու համագործակցությունը՝ ի նպաստ խաղաղության հաստատման ու տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման:
ՀՀ նախագահը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը համակարծիք են եղել, որ ՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, և այդ զարգացման շարժիչ ուժը երկկողմ քաղաքական կամքն ու հանձնառությունն են: Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն առաջիկա ամիսներին հաջողությամբ կավարտվեն, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած ՀՀ ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը համաձայնություն էր ձեռք բերվել քայլեր ձեռնարկել մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի հնարավոր վերսկսման ուղղությամբ:

Президент Армении Серж Саргсян 6 июля принял особого представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Герберта Зальбера.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества Армении с ЕС, обменялись мыслями относительно последних развитий в карабахском конфликте после саммитов в Вене и Санкт-Петербурге, а также исполнения договоренностей, достигнутых в ходе этих встреч и перспектив прогресса в переговорах.
Серж Саргсян подчеркнул, что Армения высоко ценит инициативу Евросоюза в деле создания благоприятной атмосферы для всестороннего решения карабахского конфликта и обеспечения стабильности и мира в регионе. По просьбе гостя Саргсян представил усилия Армении, направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта при посредничестве Минской группы ОБСЕ, и уверил, что армянская сторона готова к конструктивным шагам и сотрудничеству во имя установления мира и обеспечения безопасности в регионе.
Президент Армении и особый представитель ЕС пришли к соглашению относительно того, что сотрудничество Армении с ЕС развивается динамично, и движущей силой этого развития являются политическая воля и готовность сторон. Собеседники выразили надежду на то, что переговоры по новым рамочным соглашениям Армении с ЕС в ближайшие месяцы завершатся успехом.
20 июня в Санкт-Петербурге состоялась встреча президента России Владимира Путина с президентом Республики Армения Сержем Саргсяном и президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. По итогам консультаций лидеры Армении, России и Азербайджана приняли совместное заявление,в котором констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов, решение которых позволит создать условия для прогресса в нагорно-карабахском урегулировании.
6 мая в Вене состоялась первая после апрельских событий на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. В ходе встречи были достигнуты согласия предпринять шаги для внедрения механизма мониторинга исполнения соглашений и расследования инцидентов, увеличения возможностей команды личного представителя председателя ОБСЕ, а также – для возможного возобновления переговорного процесса мирного урегулирования конфликта.
Читайте также:Спецпредставитель ЕС: Мирное урегулирование карабахской проблемы не имеет альтернативы