Հայաստանը Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման ծրագրի օրակարգում է: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնությամբ հրավիրված «Քաղաքացիական հասարակության դիտարկումները ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների վերաբերյալ» հանրային քննարկման ժամանակ, հայտնում է Tert.am-ը:
«Խոսվում է արևելյան գործընկերության հաջորդ գագաթնաժողովի նախապատրաստման աշխատանքների մասին, որտեղ դրվելու է վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի սկիզբը, որը մենք պետք է իրագործենք մինչև հաջորդ գագաթնաժողովը: Հայաստանը մոռացված չէ, դուք օրակարգում եք»,- հայտնել է Սվիտալսկին:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանն իր հերթին «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնությամբ հրավիրված «Քաղաքացիական հասարակության դիտարկումները ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների վերաբերյալ» հանրային քննարկման ժամանակ հայտարարել էր, որ Հայաստան-Եվրամիություն շրջանակային համագործակցության փաստաթղթի շուրջ բանակցություններն ինտենսիվ են ընթանում:

15 Июль 2016 - 09:55 AMT
Армения находится в повестке по программе либерализации визового режима с ЕС. Об этом в ходе общественных обсуждений, организованных при посредничестве организации «Сотрудничество ради открытой общественности» заявил руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
«Говорится о подготовительных работах к следующему саммиту Восточного партнерства, где будет заложено начало программы по либерализации визового режима, которую мы должны реализовать до следующего саммита. Армения не предана забвению, вы находитесь в повестке», – сказал посол, передает Tert.am.
Ранее премьер-министр Армении Овик Абрамян ожидает в обозримом будущем успешной разработки нового правого документа по сотрудничеству с Евросоюзом.Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства по итогам встречи главы кабмина с послами стран-членов ЕС во главе с послом ЕС в Армении Петром Свитальским.Абрамян отметил, что несколько дней назад в Брюсселе прошла четвертая встреча в рамках переговоров вокруг нового документа между Арменией и ЕС.