Հուլիսի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ԼՂ հակամարտության շուրջ ձևավորված իրավիճակը, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ի կողմից շփման գծում հրադադարի խախտումներն արձանագրող հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի կարողությունների ընդլայնումը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում վերջին հայտնի զարգացումներին առնչվող հարցերին, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանում հայտարարել է կազմակերպության համազեկուցող Մարգարետ Սոդերֆելդը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ-ն պետք է օգտագործի միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում կայունության հասնելու համար: Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն որոշակի քայլեր է ձեռնարկել այդ տարածաշրջանում կայնության հասնելու համար` հավելեով, որ այդ նպատակին հասնելու համար կազմակերպությունը «շատ բան կարող է անել»:

16 июля первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян встретился с личным представителем действующего председателя ОБСЕ послом Анджеем Каспршиком.
В ходе встречи стороны обсудили ситуацию вокруг урегулирования карабахского конфликта, в том числе внедрение механизма расследования случаев наружения режима перемирия на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана со стороны ОБСЕ, расширение офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, а также коснулись последних развитий в регионе, передает пресс-служба Минобороны РА.
Ранее представитель ОБСЕ Маргарет Содерфельд на ежегодной сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ в Тбилиси заявила, что организация должна использовать механизм по расследованиям для достижения стабильности в нагорно-карабахском конфликте.Содерфельд отметила, что ОБСЕ сделала определенные шаги для достижения стабильности в этом регионе, при этом добавила, что ОБСЕ может сделать многое для достижения этой цели.