Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն երկրում կատարված ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո հրավիրված առաջին ասուլիսի ժամանակ խոսել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման մասին:
Ըստ թուրքական Anadolu պետական լրատվական գործակալության` Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ իր բնորոշմամբ գյուլենականների հրահրած հեղաշրջման փորձից առաջ Ադրբեջան կատարած այցի գլխավոր թեմաներից մեկը եղել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման խնդիրը, գրում է Ermenihaber.am-ը:
Թուրք բարձրաստիճան դիվանագետը շեշտել է, որ այս թեմայով հանդիպումներ է ունեցել Ադրբեջանում` ավելացնելով սակայն, որ Հայաստանի հետ որևէ շփում չի ունեցել: Թուրք նախարարը չի զլացել ևս մեկ անգամ հիշեցնել Ադրբեջանին ցուցաբերվող Թուրքիայի աջակցության մասին:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում Թուրքիայի մասնակցությանն անդրադառնալով՝ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում նշեց, որ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հարցում Թուրքիայի միջամտության կարիքը չունի:
Նրա խոսքով, եթե Թուրքիան ցանկանում է այդ հարցում օգտակար լինել, «ապա պետք է հեռու մնա»:
Արպիլին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում քառորյա ռազմական գործողությունների օրերին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը քաջալերել էր Ադրբեջանին՝ խոստանալով աջակցել ղարաբաղյան հարցում:

Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу на первом брифинге после попытки военного переворота в стране затронул также тему нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Согласно данным турецкого государственного агентства Anadolu, Чавушоглу заявил, что одной из главных тем его визита в Баку, предпринятого до попытки военного переворота в Турции, стал вопрос установления мира между Арменией и Азербайджаном, пишет Ermenihaber.am.
Чавушоглу отметил, что обсуждений с Арменией по этому вопросу не было, однако во время разных международных мероприятий он беседовал с армянским коллегой. Он также вновь отметил поддержку Азербайджану со стороны Турции.
Глава МИД Турции подчеркнул, что в карабахском вопросе Анкара выступает в пользу Азербайджана и будет защищать все варианты решения, предложенные Баку.
Комментируя участие Турции в вопросе восстановления мира между Арменией и Азербайджаном, пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян в беседе сPanARMENIAN.Net отметил, что Армения не нуждается во вмешательстве Турции в отношения страны с Азербайджаном.
По его словам, если Турция хочет быть полезной в этом вопросе, то «пусть держится подальше».
В ходе апрельской 4-дневной войны на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что поддержит Азербайджан в вопросе карабахского конфликта.