ՊՊԾ գնդի գրավման շուրջ ՀՀԿ պասիվությունը պայմանավորված է ընթացող բանակցությունների «փխրուն գործընթացին» չվնասելով: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀԿ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյաննիշխող կուսակցության գործադիր մարմնի նիստից հետո:
Նա չի պատասխանել հարցին, թե արդյոք «Սասնա ծռերին» ահաբեկիչ է համարում, սակայն նշել է, որ որևէ պայմաններում Հայաստանում որևէ մեկը չպետք է փորձի հարցեր լուծել զենքով:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչու չգումարվեց ԱԺ արտահերթ նիստ, ինչը պահանջում էր ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, Նաղդալյանը հայտարարել է, որ կարևոր է ոչ թե նիստ գումարելը, այլ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծումը:
Նաղդալյանը մեկնաբանել է նաև «Սասնա ծռերի» պահանջներից մեկը՝ ԼՂՀ անվտանգության գոտու շուրջ բանակցությունների դադարեցումը:
«Չեմ կարծում, որ որևէ մեկը Հայաստանում կարող է ասել, որ ՀՀ ղեկավարությունը գնալու է, կամ կգնա նրան, որ ազատագրված հողերը երբևէ կհանձնվեն առանց ԼՂՀ կարգավիճակի փոփոխման, Ղարաբաղի անկախության ճանաչման», – ասել է նա:
Հուլիսի 23-ին պատանդ ոստիկաններն ազատ են արձակել, սակայն հուլիսի լույս 27-ի գիշերվա զարգացումներից հետո «Սասնա ծռերը» պատանդել են 4 բժշկի, որոնցից մեկն ավելի ուշ ազատ է արձակվել:

Пассивность Республиканской партии Армении (РПА) в ситуации вокруг захваченного здания ППС в Ереване обусловлена нежеланием навредить переговорному процессу. Об этом заявила вице-спикер парламента Эрмине Нагдалян после очередного заседания Исполнительного органа правящей РПА.
Нагдалян не ответила на вопрос, считает ли она вооруженную группу «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна) террористами. Однако отметила, что в Армении недопустимо решение вопросов с помощью оружия.
Относительно инициативы Никола Пашиняна о созыве внеочередного заседания НС, которая не получила поддержки, Нагдалян заявила, что на данном этапе проведение внеочередного заседания, могло бы стать причиной лишних осложнений, что чревато негативными развитиями. По ее словам, самое главное добиться мирного решения ситуации и власть предпринимает все необходимые меры.
Нагдалян отметила, что выступает против насилия и заявила о своем негативном отношении к тому, что работники бригады «Скорой помощи» не имеют возможности покинуть территорию здания ППС.
Касаясь одного из требований, выдвинутых вооруженной группой, относительно переговоров по Карабаху и сдачи территорий, представитель РПА заявила, что данный вопрос невозможен.
«Не думаю, что кто-либо в Армении может сказать, что руководство страны идет или пойдет на то, чтобы сдать освобожденные территории, без окончательного разрешения вопроса о статусе НКР, признания Нагорно-Карабахской Республики», – заявила Нагдалян.