Ռուսաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը վկայում են, որ Մոսկվան փորձում է ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի դիրքորոշումները փոխզիջումների միջոցով միմյանց մոտեցնել: Այս մասին ասել է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան:
«Իմ կարծիքով, արտգործնախարար Լավրովը նախագահ Պուտինի կարգադրումով սեղանի վրա նոր առաջարկ է դրել՝ փորձելով վերամշակել այն շրջանակային համաձայնագիրը, որը մշակվել էր դեռ մեր օգնությամբ 2007-ին Մադրիդում», – ասել է Բրայզան, հաղորդում է Ամերիկայի Ձայնը:
Նրա կարծիքով, մադրիդյան սկզբունքները հիմնականում փոփոխությունների չեն ենթարկվել անցած տարիների ընթացքում.
«Շրջանակային փաստաթղթում արմատական փոփոխություններ չեն եղել, որովհետև դա խնդիրը լուծելու միակ տրամաբանական ուղին էր»:
Բրայզայի խոսքով, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները սկզբունքային համաձայնության էին եկել շրջանակային փաստաթղթի շուրջ, և ակնկալվում էր, որ ձեռք է բերվելու վերջնական համաձայնություն, որին հետևելու էին վերջնական պայմանագրի մշակմանն ուղղված երկարատև բանակցությունները:
«Սակայն, գործընթացն առաջ չընթացավ, որովհետև ո՛չ նախագահ Ալիևը, ո՛չ նախագահ Սարգսյանը միմյանց նկատմամբ չունեին բավարար վստահություն՝ քաղաքացիներին բարդ որոշումների մասին տեղեկացնելու համար»:
Բրայզայի կարծիքով, Երևանում տեղի ունեցած վերջին շաբաթների ճգնաժամը պայմանավորված է առաջին հերթին ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ իշխանությունների կողմից հնարավոր փոխզիջումների հետ անհամաձայնությամբ.
«Խոսքն այժմ գնում է նոր փոխզիջման մասին, որը կողմերին կմոտեցնի միմյանց: Կարծում եմ, Հայաստանի քաղաքական համակարգում որոշ մարդիկ չեն ցանկանում փոխզիջումների գնալ։ Արդյունքում՝ եղավ այս ճգնաժամը»:
ՌԴ-ն չի պատրաստվում Ադրբեջանին ու Հայաստանին պարտադրել ղարաբաղյան հակամարտության որևէ պատրաստի լուծում, սակայն պատրաստ է աջակցել կողմերի առաջարկած ցանկացած տարբերակին: Այդ մասին է հայտարել օգոստոսի 5-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Ըստ Պուտինի, փոխզիջումային տարբերակը նախատեսում է «տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման սկզբունքների միջև օպտիմալ հավասարակշռության ձեռքբերում»: ՌԴ նախագահը նշել է, որ Մոսկվան հասկանում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարության ուսերին ընկած բեռի ողջ ծանրությունը:

6 Август 2016 - 12:34 AMT
Предпринимаемые Россией шаги свидетельствуют о том, что Москва пытается сблизить позиции сторон карабахского конфликта посредством взаимных уступок. Об этом заявил бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Мэтью Брайза.
«На мой взгляд, министр иностранных дел Лавров, по распоряжению Путина, представил новое предложение, пытаясь доработать рамочное соглашение, которое было разработано с нашей помощью еще в 2007 году в Мадриде», – сказал он, передает «Голос Америки».
По мнению Брайзы, мадридские принципы в течение прошедших лет в основном не подвергались изменениям.
«В рамочный документ не вносились ключевые изменения, поскольку это был единственный логический путь решения проблемы», – заявил он.
По словам Брайзы,президенты Армении и Азербайджана пришли к принципиальному соглашению вокруг рамочного документа, и, ожидалось, что будет достигнуто окончательное согласие, за которым последуют длительные переговоры, направленные на разработку окончательного договора.
«Однако процесс не продвинулся вперед, поскольку ни президент Алиев, ни президент Саргсян не доверяли друг другу достаточно, чтобы сообщать своим гражданам о сложных решениях», – заявил бывший сопредседатель МГ ОБСЕ.
По его мнению, кризис последних недель в Ереване обусловлен в первую очередь несогласием с возможными уступками властей вокруг карабахского конфликта.
«Сейчас речь идет о новых взаимных уступках, которые приблизят стороны друг к другу. Я считаю, некоторые люди из политических кругов Армении не хотят идти на взаимные уступки. И в результате получился этот кризис»,- подчеркнул дипломат.
Россия не собирается навязывать Армении и Азербайджану «какие-то готовые рецепты» по урегулированию нагорно-карабахской проблемы, Москва готова поддержать любой предложенный сторонами конфликта вариант. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин.
Российский лидер подчеркнул, что достижение компромисса «предусматривает нахождение оптимального баланса между принципами территориальной целостности и правом народов на самоопределение».