Սեպտեմբերի 8-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականից հետո ավտոմատ կերպով հրաժարական ներկայացրեց նաև ՀՀ կառավարությունը: 20-օրյա ժամկետում նորանշանակ վարչապետը՝ Կարեն Կարապետյանը, պետք է նոր կառավարություն ձևավորի:
Միևնույն ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խոստացավ, որ կադրային փոխոխությունները շարունակվելու են ու լինելու գրեթե բոլոր ոլորտներում՝ նախագահի աշխատակազմից մինչև դատաիրավական համակարգ:
Իսկ մինչև այդ, PAN-ն անցկացրեց «անցանկալի» նախարարների մասին քվեարկություն՝ հարցնելով ընթերցողներին՝ կառավարությունից ում առանց վարանելու հրաժեշտ կտային:
Բնականաբար, «հարցումը» ու հետևությունները ակադեմիական ճշգրտության հավակնություն չունեն ու չեն էլ կարող ունենալ (ինչպես ցանկացած օնլայն-հարցում), թեև որոշակիորեն արտացոլում է հանրության տրամադրությունը:
Հարցմանը մասնակցել է 13.238 մարդ: Նրանց մեծ մասը՝ մոտ 86%-ը, ՀՀ-ից է, մոտ 4.7%-ը ՌԴ-ից, 4.2%՝ Եվրոպայից, 3%-ը՝ ԱՄՆ և Կանադա:
Արդյունքում առաջին «պատվավոր» հորիզոնականը զբաղեցնում է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ 18.37%, նրան հաջորդում է տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը՝ 17.62%, այնուհետև մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն է՝ 15.98%: «Չսիրվածների» 4-րդ տեղում ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանն է՝ 13.34%, 5-ում՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ 10.47%:
Սա PAN-ի նմանատիպ երկրորդ հարցումն էր: Առաջինը եղել է փետրվարին՝ ՀՅԴ-ՀՀԿ կոալիցիայի կազմավորումից հետո: Այն ժամանակ էլ լսարանը դեմ էր արտահայտվել ֆինանսների (15.62%), սփյուռքի(10.94%), մշակույթի(11.29%) նախարարներին: Սեյրան Օհանյանի և Էդվարդ Նալբանդյանի դեմ քվեարկողների քանակը գրեթե եռապատկվել է՝ 1.5 ու 6%-ից մինչև, համապատասխանաբար, 4.41 ու 18.37%: Հավանաբար, այս հարցում իր դերն է խաղացել Քառօրյա պատերազմը:

18,37% of Armenians want the resignation of Foreign Minister Edward Nalbandian, while 17,62% and 15,98% want the removal of Transport Minister Gagik Beglaryan and Minister of Culture Hasmik Poghosyan, respectively, an online poll conducted by PanARMENIAN.Net showed Tuesday, September 13.
Now former Prime Minister Hovik Abrahamyan resigned on September 8, followed by the ruling Republican Party’s nomination of Yerevan’s ex-mayor Karen Karapetyan for the post. President Serzh Sargsyan on Tuesday signed a decision to appoint Karapetyan as Armenia’s new PM. The premier must form a new government within 20 days.
Meanwhile, the President promised a major cabinet reshuffle, starting from his own staff to the judicial system.
Ahead of the “stuff turnover,” PAN conducted an online survey among 13,238 Armenians who have access to the Internet; the overwhelming majority – some 86% – came from Armenia, 4,7% from Russia, 4,2% from European countries, and some 3% from the United Stated States and Canada.
Participants could choose three options from a list of Ministers who they don't want to see in their respective posts any more.
The poll, of course, lacks academic precision like any other online survey, but it nevertheless offers an insight into the overall public disposition.
Following the Foreign, Transport and Culture Ministers in their “honorary" positions are Minister of Finance Gagik Khachatryan (13,34%) and Minister of Diaspora Hranush Hakobyan (10.47%).