Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել է սեպտեմբերի 21-23-ը Երևանում անցկացվող Համահայկական գիտական համաժողովի մասնակիցներին՝ հայազգի ճանաչված գիտնականների ԱՄՆ-ից, ՌԴ-ից, Ճապոնիայից, Դանիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից և մի շարք այլ երկրներից:
Համաժողովը կազմակերպվել է ՀՀ նախագահի աջակցությամբ գործող Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի շրջանակներում և նվիրված է ՀՀ անկախության 25-ամյակին:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է գիտնականներին հայրենիքում և շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-ամյակի առթիվ: Սարգսյանը կարևորել է Համահայկական գիտական համաժողովի անցկացումը քաղաքամայր Երևանում՝ գիտության գրեթե բոլոր բնագավառները ներկայացնող հայազգի ճանաչված գիտնականների մասնակցությամբ:
Նմանատիպ միջոցառումները, նախագահի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են ոչ միայն համախմբելու աշխարհի հայ գիտնականներին, այլև նրանց փորձն ու կապերն օգտագործելու հայազգի երիտասարդ գիտնականներին միջազգային հարթակներում պատշաճ ներկայացնելու և գիտության զարգացման ժամանակակից միտումներին հաղորդակից դարձնելու համար:
Հանդիպմանը մասնակցող գիտնականները ՀՀ նախագահին ներկայացրել են համաժողովի ընթացքից իրենց տպավորություններն ու միջոցառումից ակնկալիքները:
Սարգսյանը պատասխանել է գիտնականներին հետաքրքրող հարցերին, ներկայացրել կրթության և գիտության բնագավառում իրականացվող պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, դրանց շրջանակներում հատկապես երիտասարդ գիտնականներին խրախուսման, նրանց գործունեության օժանդակմանն ուղղված ծրագրերը:
Հայազգի գիտնականները Հանրապետության նախագահի հետ մտքեր են փոխանակել Հայաստանում գիտության և կրթության զարգացման խթանման նպատակով համատեղ հետագա համագործակցության շուրջ:
Սեպտեմբերի 22-ին Մատենադարանում մեկնարկել է ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված «Համահայկական գիտական համաժողովը»:
Համաժողովում հանդիպում են և իրենց փորձով ու գիտելիքներով փոխանակվում Հայաստան ժամանած բազմաթիվ մեծանուն հայագի գիտնականներ: Համաժողովի շրջանակներում նախատեսված են բաց դասախոսություններ, կլոր սեղան-քննարկումներ: ՀՀ գիտական կազմակերպությունների երիտասարդ գիտնականները պոստերային ցուցադրման միջոցով կներկայացնեն իրենց գիտահետազոտական աշխատանքների արդյունքները:

President Serzh Sargsyan and a number of Armenian scientists discussed Thursday, September 22 ways of promoting the development of science and education in the country, the President's press service said.
Sargsyan met with the participants of the Pan-Armenian scientific conference held in Yerevan on September 21-23, among them renowned Armenian scientists from the U.S., Russia, Japan, Denmark, Germany, Spain and other countries.
Held under the President-supported Young Scientists Support Program, the conference is dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s independence.
Welcoming the scientists, the President congratulated them on the 25th anniversary of Armenia’s independence. Sargsyan stressed the importance of holding the conference in Yerevan with the participation of well-known Armenian scientists representing almost all the sectors of fundamental research.
According to the President, such events provide a good opportunity to not only bring together Armenian scientists from all over the world, but also to use their experience and contacts in order to properly represent young scientists of Armenian descent on international platforms and keep up with the times in terms of development trends in modern science.
Also, Sargsyan answered the scientists’ questions, outlining the main directions of state policy in the field of education and science. In particular, the President dwelt on the programs aimed at providing additional incentives in support of young researchers’ activities.