Նոր կազմավորվող կառավարության նպատակն է, որ բիզնեսը «շնչի»: Այս մասին սեպտեմբերի 27-ին հայտարարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը բանկային համակարգի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կառավարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ:
«Այդ տեսանկյունից ես ակնկալում եմ, որ դուք առաջարկներ ներկայացնեք, նշելով, թե ինչ կոնկրետ միջոցառումներ պետք է իրականացվեն՝ տնտեսության համար լրացուցիչ վարկավորում ապահովելու նպատակով: Գործնական լուծումներ առաջարկելու ժամանակն է»,- ասել է նա՝ ընդգծելով, որ ակնկալում է գործնական, նաև ոչ ստանդարտ լուծումներ պարունակող առաջարկություններ, որոնց իրականացումը նոր թափ կհաղորդի բիզնես միջավայրի բարելավմանը և ներդրումների ներգրավմանը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետն առաջարկել է բանկային համակարգի ներկայացուցիչներին մշակել համապատասխան մեխանիզմներ բանկերում առկա ակտիվների միջոցով վարկավորելու փոքր և միջին բիզնեսը, այդպիսով նպաստելով տնտեսության տարբեր ճյուղերի ակտիվացմանը:
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն էլ ներկայացրել է դրամավարկային քաղաքականությունը, տնտեսության վարկավորման հետ կապված ընդհանուր իրավիճակը:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ Կարապետյանը հանձնարարել է կառավարության ֆինանսատնտեսական բլոկը ներկայացնող նախարարներին քննարկել ներկայացված առաջարկությունները և բանկային համակարգի ներկայացուցիչների հետ շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ բարձրացված խնդիրների լուծման և տնտեսության առանձին ոլորտներում տարբեր ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Սեպտեմբերի 24-ին Կարեն Կարապետյանը Հանրային խորհրդի անդամների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ նոր կառավարությունը, իր խնդիրները լուծելու ճանապարհին, հասարակությանը տեսնում է որպես գործընկեր: Վարչապետը նշել էր, որ այս տեսանկյունից ՀԽ-ն այն խողովակներից մեկն է, որով գործադիրը հանրության հետ երկխոսություն է կառուցելու:

Под председательством нового премьер-министра Армении Карена Карапетяна в правительстве состоялось совещание с участием представителей банковской сферы, на котором премьер отметил важность встречи и добавил, что «ожидает практических, не содержащих стандартных решений предложений, реализация которых придаст стимул процессу оптимизации бизнес-среды и привлечения инвестиций», сообщает пресс-служба правительства РА.
«Наша цель – обратиться к проблемам, вызовам и ожиданиям финансовой и экономической системы, которые связываются с правительством. Премьер РА: Правительство ставит целью облегчить среду для бизнеса. С этой точки зрения я жду предложений с указанием того, какие именно конкретные мероприятия должны быть осуществлены для обеспечения дополнительного кредитования экономики. Настала пора предлагать практические решения», – сказал Карапетян.
Армянский премьер предложил представителям банковской сферы разработать соответствующие механизмы кредитования малого и среднего бизнеса за счет имеющихся в банках активов, тем самым способствовать активации различных отраслей экономики.
Глава Центробанка Армении Артур Джавадян представил общую ситуацию по части денежно-кредитной политики, кредитования.
Подводя итоги встречи, Карапетян поручил министрам, представляющий финансово-экономический блок, обсудить сделанные предложения и продолжить совместную работу с представителями банковской сферы для решения озвученных проблем и реализации различных программ в конкретных отраслях экономики.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 24-го сентября принял членов Общественного совета РА во главе с его председателем Вазгеном Манукяном.Премьер отметил важность встреч в подобном формате, указав, что они предоставляют возможность обсудить волнующие общество проблемы, перспективы развития страны, возможные вызовы и пути решения.