PAN-ն ամփոփում է Էդվարդ Նալբանդյանի պաշտոնավարման մոտ 8.5 տարվա ընթացքում ՀՀ արտաքին քաղաքականության իրադարձությունները, ձեռքբերումներն ու բացթողումները:
Մարտի 1. 2008-ի մարտի 1-ին Նալբանդյանը դեռ ԱԳ նախարար չէր, բայց ստանալով պաշտոնը՝ հենց նա էր ստիպված «մարսել» դրա ծանր հետևանքները: Դրանցից ամենաբարդը, թերևս, ԵԽԽՎ 2 բանաձևի ընդունումը կասեցնելն էր: Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը քննարկում էր Հայաստանի կողմից Վեհաժողովի 1609 և 1620 բանաձևերի կատարման հարցը: Նախագծով առաջարկվում էր Հայաստանի պատվիրակությանը զրկել ձայնի իրավունքից, քանի որ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի զեկույցում ասվում էր՝ «հնարավոր է, որ Հայաստանում կա քաղբանտարկյալ»: Արտգործնախարար Էդուարդ Նալբանդյանն այդ չարաբաստիկ առաջարկն անվանում էր «Հայաստանի համար ոչ բարենպաստ»։
Այնուամենայնիվ, Նալբանդյանին ու խորհրդարանական դիվանագիտությանը հաջողվեց կասեցնել ՀՀ-ն ձայնից զրկելու գործընթացը:
Հայաստան-Թուրքիա. 2008-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ սկսվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր փուլը, որի արդյունքում 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ՀՀ և ԹՀ ԱԳ նախարարները ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները:
Երևանյան ժամանակով ժամը 20.00-ին նախատեսված արարողությունը տեղի է ունեցել 3 ժամ 16 րոպե ուշացումով։ Ընդ որում, մամուլը գրում էր, որ փաստաթղթի ստորագրումը գրեթե տապալված է եղել, եթե ակտիվորեն չմիջամտեին ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները։ Ստորագրման արարողության սկսվելուն սպասող լրագրողների շրջանում լուրեր են տարածվել, որ ստորագրումը ձգձգվում է, քանի որ հայկական կողմը բողոքում է թուրք արտգործնախարար Ահմեդ Դավուդօղլուի եզրափակիչ հայտարարության տեքստում ԼՂ վերաբերյալ հիշատակման դեմ։ Մեկ այլ վարկածի համաձայն՝ Նալբանդյանը պնդել է, որ Դավուդօղլուի հայտարարության տեքստից դուրս բերվի այն հատվածը, որում նշվում էր, թե Թուրքիայում հայերի ցեղասպանության հիմնախնդրով այսուհետ զբաղվելու է «հատուկ ստեղծված աշխատանքային խումբը»։ Հասկանալով, որ Հայաստանն ու Թուրքիան կանգնած են դիվանագիտական սկանդալի առաջ` Սերգեյ Լավրովը ձեռքն է վերցրել գրիչ, թուղթ ու անգլերեն գրել. «Էդվարդ, համաձայնիր առանց հայտարարությունների արարողության»։ Այդ գրառման տակ, բացի Լավրովից, իրենց ստորագրություններն են դրել նաև Բեռնար Քուշները, Խավիեր Սոլանան և Սամուել Ժբոգարը։ Գրությունը հասցվել է հասցեատիրոջը` Էդվարդ Նալբանդյանին։ Դրանից մեկ ժամ չանցած` ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել. ԱԳ նախարարները լուռ ստորագրել են և լուռ էլ հեռացել։
Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Թուրքիան, կտրուկ փոխելով իր դիրքորոշումը և հրաժարվելով «խելամիտ ժամկետներում» և առանց նախապայմանների երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու ձեռք բերված համաձայնությունից, Թուրքիայի Ազգային Մեծ Ժողովում Արձանագրությունների վավերացումը պայմանավորեց ԼՂ-ի հիմնահարցի կարգավորմամբ: 2010թ. ապրիլի 22-ին, հաշվի առնելով թուրքական կողմի դիրքորոշմամբ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև ՀՀ իշխող կոալիցիոն ուժերի քաղաքական խորհրդի համատեղ դիմումը, Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը կասեցվեց` համաձայն ՀՀ նախագահի հրամանագրի: 2015թ. փետրվարի 16-ին արդեն նախագահի հրամանագրով հայ-թուրքական արձանագրությունները հետ են կանչվել Ազգային Ժողովից:
Հայ-թուրքական հաշտեցման չստացված գործընթացը Նալբանդյանի պաշտոնավարման ամենադինամիկ փուլն էր: Սակայն արդյունքում, թեև՝ ոչ Հայաստանի մեղքով, հարաբերությունները կրկին այնտեղ են, որտեղ էին 8 տարի առաջ, եթե ոչ ավելի խորը հետընթաց են ապրել:
Հայաստան-Հունգարիա. Սաֆարովի արտահանձնումը. 2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ՀՀ ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովը 2012-ի օգոստոսի 31-ին արտահանձնվեց Բաքու, որտեղ Իլհամ Ալիևի կողմից ներման և նոր զինվորական կոչման արժանացավ: Նույն օրը ՀՀ ԱԱԽ որոշմամբ Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվել են:
ԱԳՆ-ին մեղադրեցին անգործության մեջ. մասնավորապես, հունգարիայի հայ համայնքից հայտարարություններ հնչեցին, որ ԱԳՆ-ին դեռևս շաբաթներ առաջ նախազգուշացնում էին Սաֆարովի արտահանձնման հնարավորության մասին, սակայն ահազանգներն անարձագանք են մնացել:
«Եթե խոսքը գնում է ճառ ասել, թե զանգ կախել, ես նախընտրում եմ երկրորդը»
2013-ի ապրիլի 17-ին ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է Հունգարիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը: Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբյորն Յագլանդի հետ համատեղ ասուլիսում Նալբանդյանը նշել էր, սակայն, որ Հունգարիան այդ ուղղությամբ պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկի: Ավելի վաղ հունգարական կողմն էլ շահագրգռություն էր հայտնել դադարեցնելու ՀՀ կողմից միակողմանի կարգով դիվանագիտական հարաբերությունների առկախումը՝ առանց նախապայմանների: Անցել է ավելի քան 3 տարի, սակայն 2 երկրի միջև դիվանագիտական հարաբերություններն այդպես էլ չեն վերականգնվել:
ԵՄ/ԵՏՄ. 2013-ի նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում նախատեսվում էր ՀՀ և ԵՄ միջև Ասոցացման մասին համաձայնագիր ստորագրել, սակայն սեպտեմբերի 3-ին Երևանում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում ԵվրաԱզԷՍ-ի ձևավորմանը մասնակցելու իր ցանկության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար դարձրեց ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը:
2014-ի հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում ստորագրվեց ԵՏՄ մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Ըստ պայմանագրի, Հայաստանը ԵՏՄ լիիրավ անդամ դարձավ պայմանգիրն ուժի մեջ մտնելու պահից՝ 2015-ի հունվարից:
Ինտրիգը պահպանվեց մինչև վերջ. նախատեսվում էր, որ 2014-ի մայիսին Երևանը ՌԴ, Բելառուսի և Ղազախստանի հետ կստորագրի ԵՏՄ մասին պայմանագիրը: Սակայն Հայաստանի անդամակցումը միությանը ձգձգվում էր Հայաստանի ու ԼՂՀ միջև մաքսային հսկողության հարցի պատճառով:
Մայիսի 29-ին Աստանայում ԵՏՄ խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստի ընթացքում Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հայտատարեց, թե «Ադրբեջանը գտնում է, որ Հայաստանը պետք է միանա ԵՏՄ-ին այն սահմանների շրջանակում, որով միացել է ԱՀԿ-ին»:
«Մենք նամակ ենք ստացել Ադրբեջանի նախագահից, որ ԱՀԿ-ին Հայաստանն անդամակցել է վերապահումով, որ դրույթները տարածվելու են Հայաստանի տարածքի վրա նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, որոնք ճանաչված են ՄԱԿ կողմից: Սա քննարկման համար»,- ասել էր Նազարբաևը: Հայաստանի նախագահն ու արտգործնախարարն անպատասխան են թողել Նազարբաևի հայտարարությունը, ինչը հակասական կարծիքների տեղիք է տվել ԶԼՄ-ներում. անգամ նշվում էր, թե Սերժ Սարգսյանն այդ նամակի մասին չի իմացել, անակնկալի է եկել, անգամ` խուճապի մատնվել:
Եվ կրկին անգամ Էդվարդ Նալբանդյանին ու նրա ղեկավարած գերատեսչությունը մեղադրեցին անգործության մեջ:
Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ի հետ հարաբերություններին, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան նույն տարում հոկտեմբերի վերջին հայտարարեց, թե ԵՏՄ–ին անդամակցելով Հայաստանը չի դադարեցնում գործընկերությունը ԵՄ–ի հետ։
«Ճիշտ հակառակը, ես գտնում եմ, որ այն, ինչի վերաբերյալ մենք համաձայնության ենք եկել Վիլնյուսի գագաթաժողովի ժամանակ, այսօր էլ մնում է Հայաստանի իշխանությունների օրակարգում»,– ասել է նա՝ հավելելով, որ ՀՀ-ն ու ԵՄ-ն պետք է շարունակեն իրականացնել այն, ինչի մասին պայմանավորվել են Վիլնյուսում:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչում և ցեղասպանությունների դեմ պայքար. այն ՀՀ ԱԳՆ քաղաքականության առանցքային հենասյուներից մեկն է: Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին 10-ից ավելի պետության խորհրդարան, եվրոպական ու ամերիկյան բազմաթիվ քաղաքներ ու նահանգներ հանդես եկան համապատասխան հայտարարութուններով և բանաձևերով, ինչում, բնականաբար, մեծ էր նաև ՀՀ ԱԳՆ իրականացրած հսկայածավալ աշխատանքի դերը: Հիշարժան է նաև 2015 թվականի ապրիլի 12-ին Վատիկանում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող պատարագի ժամանակ Հռոմի պապ Ֆրանցիկոս I-ի հայտարարությունը: Արդյունքում Ցեղասպանությունը ճանաչած պետությունների թիվը 2008-ի 19-ից հասել է 24-ի:
Էդվարդ Նալբանդյանի օրոք Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 9 պետություն
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը շարունակում է մնալ չլուծված: Այստեղ, ի տարբերության Ցեղասպանության ճանաչման, մենք ոչ միայն առաջ չենք գնացել, այլև գրանցվել է զգալի հետընթաց: Ընդ որում, այն զգալի է գրեթե բոլոր առումներով՝ սկսած տարածքային կորուստներից (Քառօրյա պատերազմի արդյունքում ԼՂՀ տարածքից հայկական կողմը կորցրեց մոտ 800 հա) մինչև դիվանագիտական տարբեր հարթակներ: Օրինակ՝ ԵԽԽՎ-ում քննարկված Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ակնհայտ հակահայկական երկու որոշման նախագծերի քննարկումը՝ «Բռնության սրումը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ օկուպացված տարածքներում» և «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից»: Արդյունքում դրանցից մեկը (Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ) ընդունվեց: Թեև սա ԱԺ լիազորությունների մեջ մտնող հարց է, ուղղակիորեն առնչվում է նաև ԱԳՆ գործունեությանը կամ, ավելի ճիշտ, անգործությանը: Առաջընթաց չկա նաև Մինսկի խմբի ձևաչափում: Ընդհակառակը, ավելի շատ ու բացահայտ է սկսել շրջանռվել «տարածքների զիջում կարգավիճակի դիմաց» թեզը: Օրերս էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել է, թե ԼՂՀ կարգավորումը ենթադրում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի դիմաց որոշակի տարածքների վերադարձ Ադրբեջանի վերահսկողությանը:
Դեսպանատներ
2011 թվականի մարտին Երևանում բացվեց Շվեյցարիայի Համադաշնության դեսպանատունը: Մինչև այդ Շվեյցարիայի դիվանագիտական ներկայությունը Հայաստանում ապահովում էր դեսպանության գրասենյակը: Ի դեպ, հենց Նալբանդյանի ժամանակ Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան նշանակվեց աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը:
Նույն թվականի նոյեմբերին Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատները բացվեցին Կոպենհագենում ու Վիլնյուսում:
2014-ի հունիսին Երևանում բացվեց նաև Շվեդիայի դեսպանատունը:
Ֆրանկոֆոնիա
2004թ. Ուագադուգուի (Բուրկինա Ֆասո) գագաթաժողովում Հայաստանը ձեռք է բերել ՖՄԿ-ում դիտորդի կարգավիճակ, իսկ այնուհետև` 2008թ. հոկտեմբերին Քվեբեկ-Կանադայի գագաթաժողովում դարձել է ՖՄԿ ասոցիացված անդամ։
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը ֆրանսերենի և համընդհանուր արժեքների ամրագրման և տարածման միջազգային հաստատություն է, որը հիմնադրվել է 1970թ-ին։ Կազմակերպությունում ընդգրկված են 54 լիիրավ, 3 ասոցիացված և 20 դիտորդի կարգավիճակ ունեցող պետություն: Այս երկրներից 32-ում ֆրանսերենն ունի պաշտոնական լեզվի կամ երկրորդ պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ։
Հայաստանը դարձել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության լիիրավ անդամ
Այս կարգավիճակը ձեռք բերելուց անմիջապես հետո` ՀՀ ԱԳ նախարարը նշանակել է Ֆրանկոֆոնիայի հարցերով հատուկ խորհրդական` համակարգելու համար Հայաստանում ֆրանկոֆոն նախաձեռնությունները: Բացի այդ, ՀՀ ԱԳ նախարարն ակտիվորեն մասնակցություն է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովներին, ինչպես նաև Հայաստանի ներկայությունն է ապահովել ֆրանկոֆոն տարբեր խորհրդակցություններին: 2012թ-ի հոկտեմբերին Կինշասայում (Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն) կայացած Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին, որին մասնակցել է ԱԳ նախարար պարոնՆալբանդյանը, Հայաստանը միաձայն կերպով դարձել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 54-րդ լիիրավ անդամ պետությունը:
ԱԳՆ բյուջեն. 2016-ի համար ՀՀ պետբյուջեից ԱԳՆ-ին հատկացվել է 14.715 մլրդ դրամ, որից 9.5 մլրդ-ն ուղղվում է դեսպանատների և ներկայացուցչությունների պահպանմանը: 2008-ին ԱԳՆ բյուջեն կազմել է ընդամենը 7.9 մլրդ դրամ:

PAN summarizes the events, omissions and achievements of the Armenian foreign policy during Nalbandian’s 8,5 years in office.
March 1. On March 1, 2008 Nalbandian was not yet the Foreign Minister. However, upon assuming the post, he had to ‘digest’ the hard consequences of that tragic day, specifically a PACE resolution that called for suspension of the voting rights of the Armenian delegation in case its requirements are not met. The resolution called for a credible international investigation of events surrounding the Armenian government crackdown on demonstrators on March 1 and the release of those it said were arrested “on seemingly artificial and politically motivated charges. In June 2008, the Armenian legislature created a commission to investigate the March 1 events and amended the law on assemblies. In late June 2008, PACE postponed the decision on Armenia for six months to give the country more time for implementation of the assembly’s reforms suggestions. At its January 2009 session, PACE decided not to suspend Armenia’s voting rights. That was Nalbandian’s diplomacy achievement.
Armenia-Turkey. In 2008 Armenian President Serzh Sargsyan initiated a new attempt to normalize relations with Turkey, as result of which the Armenian and Turkish Foreign Ministers of met in Zurich on October 10, 2009 to sign “Protocol on the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” and “Protocol on development of relations between of the Republic of Armenia and the Republic of Turkey”.
The gathering scheduled for 8 pm Yerevan time started 3 hours late. Media reports said that the signing ceremony would have failed but for intervention by the U.S. Secretary of State and Russian Foreign Minister. Some journalists on the site reported that the procedure was being postponed because the Armenian side protested against a clause regarding Nagorno Karabakh inserted by Turkish Foreign Minister Ahmed Davutoglu. According to other sources, Nalbandian insisted that Davutoglu should remove the sentence saying that “the issue of the Armenian Genocide will henceforth be studied by a special commission in Turkey” from his remarks to be made after the signing. Realizing that Armenia and Turkey are facing a diplomatic scandal, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov took a pen and wrote on a piece of paper: “Edward, please agree to a ceremony without any statements afterwards”. Besides Lavrov, Foreign Minister of France Bernard Kouchner, European Union Foreign Policy Chief Javier Solana and Slovenian Foreign Minister Samuel Žbogar put their signatures to the paper. The message was conveyed to Nalbandian and an hour later the protocols were signed in silence.
However, after the signing the protocols, Turkey abruptly changed its position and rejected to implement the agreements on the normalization of the relations within a reasonable timeframe and without any preconditions, linking the ratification of the Protocols to the settlement of the Nagorno Karabakh issue.
Taking into account the situation created by Turkey, as well as the demand of the political council of Armenia’s ruling coalition, President Sargsyan on April 22, 2010, signed a decree on the suspension of the process of ratifications of the Protocols, which were finally called back from the National Assembly on February 16, 2015.
The unsuccessful normalization process can be considered the most active period of Nalbandian’s tenure as Foreign Minister. However, despite efforts, the relations between Armenia and Turkey are now stuck at the same point as they were 8 years ago.
Armenia-Hungary. Extradition of Safarov. On August 31, 2012, Azeri army officer Ramil Safarov who was sentenced to life in Hungary for murdering Armenian lieutenant Gurgen Margaryan during a NATO course in Budapest, was extradited to Azerbaijan, where he was immediately pardoned and and promoted by President Ilham Aliyev. On the same day, Armenia suspended diplomatic relations with Hungary. The Armenian Foreign Ministry was accused of inaction, especially after the representatives of the Armenian community in Hungary said that they informed the MFA about possible extradition weeks before, however received no reaction.
On April 17, 2013, Nalbandian announced that Armenia is ready to re-establish relations with Hungary. During a joint news conference with European Council Secretary General Thorbjørn Jagland, he said, however, that Hungary should make “certain steps” towards reconciliation. Earlier, Budapest showed interest to put an end to one-sided suspension of relations. Over 3 years passed, but the countries haven’t mended their diplomatic ties yet.
EU and EEU. In November 2013, the European Union and the Republic of Armenia adopted a joint statement as a result of the EU Eastern Partnership summit in Vilnius, Lithuania, in which they said that they have completed negotiations on an Association Agreement, including a Deep and Comprehensive Free Trade Area, but will not proceed with its initialing due to “Armenia’s new international commitments.” In September, following the talks with Russian President Vladimir Putin, Armenian leader Serzh Sargsyan abruptly decided to switch to the Customs Union, a precursor to the EEU founded by Russia, Kazakhstan and Belarus.
On October 10, 2014 the participants of the session of the Supreme Eurasian Economic Council (SEEC) signed in Minsk a treaty on Armenia’s accession to the EEU, according to which the country was supposed to be become a full member of the Union in January 2015.
However, the membership was questioned due to absence of any customs posts between Armenia and Nagorno Karabakh. Kazakh President Nursultan Nazarbayev declared that “Azerbaijan believes that Armenia should join the EEU within borders it joined the Commonwealth of Independent States. President Sargsyan appeared to have been caught off guard by Nazarbayev’s statement and did not respond to the Kazakh leader at the summit, rejecting Nazarbayev’s demand only upon his return to Armenia.
Meanwhile, Azerbaijani President Ilham Aliyev thanked his Kazakh counterpart for publicly supporting Azerbaijan’s concerns. “On behalf of himself and our people, President Ilham Aliyev expressed gratitude to Kazakhstan’s President Nursultan Nazarbayev for supporting Azerbaijan’s position in connection with Armenia’s membership in the Customs Union at the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council,” his office said in a statement.
Again, Edward Nalbandian and his ministry were accused of inability to take action.
As for cooperation with the European Union, head of the EU Delegation to Armenia Traian Cristea said that Armenia’s Customs Union membership will not hamper cooperation with the EU. “The European Union and Armenia will proceed with the agreements reached in Vilnius,” he said.
The Armenian Genocide. The work for worldwide recognition of the Armenian Genocide is one of the fundamental tasks of the Armenian Foreign Ministry. On the 100th anniversary of the Genocide, parliaments of European countries and U.S. states issued declarations and resolutions recognizing and condemning the crime against humanity perpetrated by the Ottoman Empire at the beginning of the 20th century. The speech of Pope Francis in April 2015 was also a significant event. The number of countries, which recognized the Armenian Genocide, has risen from 19 to 24 since 2008, which can be viewed as certain success of the RA MFA.
9 countries recognized the Armenian Genocide as Edward Nalbandian occupied the post of Foreign Minister.
Nagorno Karabakh conflict. The Nagorno Karabakh conflict continues to be unresolved. Here, unlike the Genocide issue, we not only failed to move forward but also registered a considerable setback, including loss of territories (during a four-day escalation in April, the Armenian side lost about 800 hectares of land) and different diplomatic omissions. The Parliamentary Assembly of the Council of Europe has discussed two anti-Armenian draft resolutions: “Escalation of violence in Nagorno Karabakh and the other occupied territories of Azerbaijan,” by rapporteur Robert Walter (UK) and “Inhabitants of frontier regions of Azerbaijan are deliberately deprived of water,” by rapporteur Milica Marković (Bosnia and Herzegovina). The latter was approved.
Moreover, OSCE Minsk Group U.S. Co-Chair James Warlick has said lately that the determination of Nagorno Karabakh’s status implies return of some territories to Azerbaijan.
Embassies. Renowned singer Charles Aznavour was appointed as Armenia’s ambassador to Switzerland, which opened its embassy in Yerevan in March 2011. The same year, Armenian embassies were established in Copenhagen and Vilnius. Sweden’s embassy opened in Yerevan in July 2014.
Francophonie.In 2004, Armenia was granted a status of observer in the The Organisation Internationale de la Francophonie (OIF) and became an associate member of the organization in 2008.
OIF, generally known as the Francophonie is an international organization representing countries and regions where French is the first ("mother") or customary language, where a significant proportion of the population are francophones (French speakers) or where there is a notable affiliation with French culture. The organization comprises 57 member states and governments, of which three are associate members, and twenty observers.
Upon receiving the status, RA Foreign Minister was empowered to organize Francophonie events in Armenia. Besides, Nalbandian actively participated in various OIF initiatives and represented Armenia during conferences of the member states. At a summit hosted by Kinshasa, the capital of the Democratic Republic of Congo, Armenia was unanimously elected the 54th full member of the Organization.
Foreign Ministry budget. The budget of Armenian Foreign Ministry for 2016 totaled AMD 14,715 billion, of which AMD 9,5 billion is provided to the country’s embassies and consulates. To compare, in 2009, the MFA budget amounted to AMD 7,9 billion.