Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին հակահրթիռային պաշտպանության (ՀՀՊ) «Երկաթե գմբեթ» համակարգի վաճառքը քիչ հավանական է: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Հոկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական 1news.az-ը՝ երկրի խորհրդարանի պատգամավոր Եվդու Աբրամովի վրա հղումով հայտնել է, որ Իսրայելը մտադիր է Ադրբեջանին հակահրթիռային պաշտպանության (ՀՀՊ) «Երկաթե գմբեթ» համակարգ վաճառել:
«Խիստ կասկածանքով եմ վերաբերվում այդ թեմային: Համոզված չեմ, որ Իսրայելի՝ «Երկաթե գմբեթ» համակարգի ստեղծման գործում ԱՄՆ գործընկերները թույլ կտան, որպեսզի այդ զենքը հասանելի դառնա Ադրբեջանին. զենքը տեխնոլոգիական գաղտնիք է իրենից ներկայացնում, իսկ կա հավանականություն, որ Ադրբեջանի միջոցով այդ գաղտնի տեղեկատվությունը կհասնի Ռուսաստանին և Իրանին», – ասաց Մինասյանը:
Համակարգը մշակել է իսրայելյան Rafael ընկերությունը: ԱՄՆ-ն ֆինանսական ներդրում ունի «Երկաթե գմբեթ» նախագծում:
Նա ընդգծեց, որ բացի վերոնշյալից, պետք է հաշվի առնել Ադրբեջանի դեմ ուղղված զենքի մատակարարման ԱՄՆ էմբարգոյի գործոնը:
Մինասյանը նաև նկատեց, որ Ադրբեջանն այժմ ֆինանսական ոչ բարենպաստ պայմաններում է գտնվում, կրճատում է ռազմական բյուջեն, և եթե նույնիսկ գներ «Երկաթե գմբեթ» համակարգը, ապա այն «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգի «Է» մոդիֆիկացիայի դեմ ոչ արդյունավետ կլիներ. «Այդ համակարգի՝ «Իսկանդեր»-ի դեմ էֆեկտիվության փորձարկում չի եղել, կասկածելի է: «Իսկանդեր»-ի հեռահարությունը շատ ավելի մեծ է»:
«Երկաթե գմբեթ» համակարգը նախատեսված է 4-70 կմ հեռահարության չկառավարվող տակտիկական հրթիռներից պաշտպանվելու համար: Յուրաքանչյուր համակարգ կարող է պաշտպանել 150 քկմ տարածք:
ՀՀ Զինված ուժերին է մատակարարվել «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգի «Է»՝ արտահանման ենթակա մոդիֆիկացիան՝ 300 կմ հեռահարությամբ:

4 Октябрь 2016 - 14:55 AMT
Продажа Израилем системы противоракетной обороны (ПРО) «Железный купол» Азербайджану маловероятна. Об этом в беседе с PanARMENIAN.Net заявил военный эксперт, политолог Сергей Минасян.
4 октября бакинское агентство 1news.az со ссылкой на депутата парламента страны Евду Абрамова сообщило, что Израиль в ближайшее время поставит Азербайджану систему ПРО «Железный купол».
«Я очень скептически отношусь к этой теме. Не уверен, что участвующие в создании системы ПРО «Железный купол» США позволят израильским партнерам сделать это оружие доступным в Азербайджане: оружие является технологической тайной, и есть вероятность того, что конфиденциальная информацию через Азербайджан достигнет России и Ирана», – сказал Минасян.
Система разработана израильской компанией Rafael. США имеет финансовый вклад в проект «Железного купола».
Он подчеркнул, что в дополнение к вышесказанному, необходимо учитывать фактор эмбарго США на поставки оружия против Азербайджана.
Он также отметил, что Азербайджан сейчас находится в неблагоприятных финансовых условиях: сокращается оборонный бюджет, и даже если бы он смог приобрести систему «Железный купол», то она была бы неэффективной против РК «Искандер-Э», который был продемонстрирован на параде в Армении.
«Сомнительно, проверки эффективностичто этой системы против «Искандер» не было. Дальность поражения цели «Искандера» намного больше»,- подчеркнул эксперт.
«Железный купол» – тактическая система ПРО, предназначенная для защиты от неуправляемых тактических ракет с дальностью полета от четырех от 4 до 70 километров. Каждая батарея может защищать территорию площадью 150 квадратных км. Дальность поражения цели «Искандера» модификации Э – 300 км.