Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում 103 կողմ, 4 դեմ, 4 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջովին ընդունվել է «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նախքան քվեարկությունը պատգամավոր, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանն ասել է. «Այդ փոփոխությունը, որ երեկ զիջումներով արվեց, իհարկե, կողմերի անձանական և քաղաքական մոտեցումներն են, որևէ բան չի թեթևացնում: Ընդամենը նշվում է դիտավորյալ: Հայեցակարգային մոտեցման կարգով կարող են մեկնաբանել ինչպես ցանկանան: Կոչ եմ անում դեմ քվեարկել, սա բողոքարկման ինստիտուտը վերացնելու յուրովի ձև է», – մեջբերում է Panorama.am-ը:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը նկատել է. «Ընտրողների ստորագրված ցուցակների հրապարակման համար մեր հասարակությունը պայքարել է 15 տարուց ավելի: Ցանկանում եմ շնորհավորել՝ Հայաստանում ժողովրդավարության հաղթանակի բոլոր կողմնակիցներին այս կարևոր նվաճման համար»:
Հոկտեմբերի 19-ին Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում 104 կողմ, 4 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունել էր «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:
ԱԺ-ում «4+4+4» ձևաչափով աշխատանքային խմբի կողմից ՀՀ-ում ընտրական գործընթացների կազմակերպման և անցկացման մասին համաձայնագրի վերջնական կազմման և ստորագրման աշխատանքային նիստի ավարտին հայտնի է դարձել, որ ընդդիմության ու իշխանության միջև ստորագրվել է ԸՕ շուրջ համաձայնության փաստաթուղթը:

20 октября депутаты на внеочередном заседании Национального собрания РА соотношением голосов 103 «за», 4 «против» и 4 «воздержавшихся» во втором – окончательном – чтении приняли законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс (ИК) РА и смежные законы.
«За публикацию списков проголосовавших избирателей наше общество боролось более 15 лет. Хочу поздравить всех сторонников победы демократии в Армении в связи с этим важным достижением», – сказал перед голосованием руководитель оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян.
Депутаты Национального Собрания Армении 19 октября на внеочередном заседании 104 голосами «за» при 4 «против» и 1 «воздержавшемся» в первом чтении приняли законопроект о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс (ИК) Республики Армения.
Глава фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян отметил, что нет никаких намерений провалить соглашение.
«Есть различные профессиональные подходы. Все 5 политических сил поддерживают общий подход, просто есть разногласия вокруг одного положения. Призываю политические силы, подписавшие соглашение, поддержать законопроект в первом чтении, затем мы продолжим обсуждения, постараемся уладить разногласия», – отметил он.