Միացյալ Նահանգներում հատուկ օր է, երբ ԱՄՆ-ում վերահաստատվում են ժողովրդավարական ավանդույթները, ավանդույթներ, որոնք արդեն 240 տարի կան երկրում։ Այս մաին ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը՝ անդրադառնալով կայացած ընտրությունենրին, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի վարած արտաքին քաղաքականությանը՝ Միլսը նշել է, որ անկախ ընտրությունների վերջնական արդյունքից, արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող ծրագրերի 80 տոկոսը կմնան անփոփոխ, իսկ այն 20 տոկոսը, որը կփոխվի, ըստ դեսպանի, կապված է նախագահի նախընտրությունների հետ։ Միլսը նշել է, որ, օրինակ, նախագահ Ջորջ Բուշը մեծ ուշադրություն էր դարձնում ՁԻԱՀ-ի հարցերին։
Անդրադառնալով Հայաստանի թեմային՝ դեսպանն ընդգծել է, որ միանշանակ է՝ Հայաստանը մնալու է ԱՄՆ-ի գործընկերը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանի իշխանությունները Միացյալ Նահանգների իշխանությունների հետ համատեղ աշխատելու են, որ Հայաստանը դառնա բարեկեցիկ երկիր։
«Միացյալ Նահանգները կշարունակի ապահովել իր հանձնառություններն իր բարեկամների հանդեպ, և, անշուշտ, մեր հանձնառությունը բարեկամ Հայաստանի հանդեպ կպահպանենք», – ասել է Միլսը։
ԱՄՆ նախագահի ընտրություններում հաղթել է հանրապետական Դոնալդ Թրամփը: Դա պարզ է դարձել Վիսկոնսին նահանգում ձայների հաշվարկից հետո: Հաշվի առնելով նրա հաղթանակն այդ նահանգում, Թրամփը հավաքել է հաղթանակի համար անհրաժեշտ ավելի քան 270 քվեն:Քլինթոնը զանգահարել է Թրամփին և ընդունել իր պարտությունը:

The U.S. ambassador to Armenia Richard M. Mills said no matter the results of the presidential elections, Armenia will continue being the partner of the North American country, RFE/RL reports.
Speaking ahead of the final results, Mills said the country will go through peaceful post-election transitions.
The ambassador stressed that 80% of America's foreign policy projects will remain unchanged, while those 20% changes will be conditioned by the President's priorities.
According to him, the Armenian and U.S. authorities will continue working together to make the South Caucasus country a more prosperous state.
Donald John Trump has been projected as the winner of the presidential election, according to the Associated Press, after election returns showed that Trump had won stunning come-from-behind victories across a swath of contested states.
Trump, 70, will be the 45th president of the United States. A real-estate developer and former reality-TV star, Trump is the first person to win the presidency without having previously held public office or served in the U.S. military.