Հայաստանն ակնկալում է առաջիկայում միանալ ԵՄ ընդհանուր ավիացիոն գոտու պայմանագրին: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Երևանում ընթացող Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական ութերորդ հանդիպման շրջանակներում լրագրողների հետ հանդիպմանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Հայաստանը կարևորում է այսօրվա հանդիպման անցկացումը: Պետք է ասեմ, որ ունեցանք արդյունավետ խորհրդակցություններ: Մասնավորապես, անդրադարձել ենք Ռիգայի գագաթաժողովի արդյունքներին»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա նշել է, որ անցնող տարվա ընթացքում Հայաստանը մասնակցել է մի շարք ծրագրերի, ինչպիսիք են փոքր և միջին ձեռնարկությունների աջակցության ծրագիրը, հետազոտությունների ու նորարարությունների ծրագիրը և այլն:
«Ակնկալում ենք նաև առաջիկայում սկսել բանակցություններ ընդհանուր ավիացիոն գոտու պայմանագրին միանալու համար»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական ութերորդ հանդիպմանը մասնակցել են նաև Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանը, Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ժան-Կրիստոֆ Բեյաղը, ԱլԳ մասնակից պետությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ:

Armenia is expecting to join the European Common Aviation Area "in the near future," Foreign Minister Edward Nalbandian told reporters on Thursday, November 17 after the eighth unofficial meeting of Eastern Partnership Foreign Ministers.
"Today's meeting is of special importance for Armenia," Nalbandian said, adding that the country has participated in a number of projects throughout the year, including the program for small and medium-sized enterprizes, the research and innovation program to name a few.
"And now, we are expecting to launch negotiations for joining the Common Aviation Area soon," Nalbandian said, according to Aysor.am.
Also participating in the meeting were EU Commissioner for Neighbourhood and Enlargement Negotiations Johannes Hahn, Deputy Secretary General for Political Affairs – Political Director for the EEAS (European External Action Service ) Jean-Christophe Belliard, as well as top diplomats from the Eastern Partnership countries.