Իրանի անօդաչու թռչող սարքը գրոհել է թուրքական դիրքերը Սիրիայի հյուսիսում նոյեմբերի 24-ին, որի հետևանքով 3 զինծառայող է զոհվել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Hurriyet-ի վրա հղումով:
Թուրքիայի ԶՈւ գլխավոր շտաբը նոյեմբերի 24-ին հայտնել էր ավիահարվածից 3 թուրք զինծառայողի մահվան մասին սիրիական Էլ Բաբի շրջանում: Ասվում էր, որ ենթադրաբար գրոհել է Սիրիայի ՌՕՈւ-ն: Ավելի ուշ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ ոչ ՌԴ-ն, ոչ Սիրիան առնչություն չունեն հարվածի հետ:
Անկարան պարզել է, որ անօդաչուն իրանական ծագում ունի, սակայն դեռ հայտնի չէ, այն պատկանում էր լիբանանյան «Հեզբոլլահին», թե Սիրիայում գործող շիաների այլ խմբավորումներին:
Ըստ թուրքական թերթի աղբյուրի, Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն և Ազգային հետախուզական կազմակերպության ղեկավար Հաքան Ֆիդանը քննարկել են միջադեպն Իրանի իշխանությունների հետ նոյեմբերի 26-ին Թեհրան կատարած անսպասելի այցի ժամանակ: Սակայն, ըստ Չավուշօղլուի, իր այցն Իրան նվիրված էր Սիրիայում հրադադարի մասին բանակցություններին և հումանիտար բեռների առաքմանը: Նա հավելել է, որ Սիրիայում թուրքական դիրքերի ուղղությամբ ավիահարվածի միջադեպը չի քննարկվել:

An Iranian-made unmanned drone was used in an attack on a Turkish military camp in northern Syria on November 24, killing four soldiers, a senior Turkish official said, according to Hurriyet Daily News.
Turkey identified the drone as Iranian-made, but it was still not identified whether Hezbollah, the Quds Force or another Shiite militia group in Syria had used it, said the official, who spoke on anonymity.
FM Mevlut Cavusoglu, accompanied by National Intelligence Agency (MIT) Chief Hakan Fidan, paid a surprise visit to Tehran early on Nov. 26, where the Turkish delegation discussed “issues regarding ISIL and counter-terrorism” with Iran and also raised the issue that their findings on the attack on Turkish soldiers in Syria indicated that an Iranian-made unmanned drone was used, the official also said.
However, Cavusoglu denied that they discussed the aerial attack in the meeting in Tehran. “Our visit to Tehran had nothing to do with the plane. We went there for a fourth round of discussions that aimed to find ways to precede peace in Syria. We discussed how a cease-fire could be reached, to send humanitarian aid and the necessary steps needed to be taken if there is a cease-fire. But it was not about the drone,” daily Habertürk quoted Cavuşoglu as saying on Dec. 6.