Իրանի անօդաչու թռչող սարքը գրոհել է թուրքական դիրքերը Սիրիայի հյուսիսում նոյեմբերի 24-ին, որի հետևանքով 3 զինծառայող է զոհվել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Hurriyet-ի վրա հղումով:
Թուրքիայի ԶՈւ գլխավոր շտաբը նոյեմբերի 24-ին հայտնել էր ավիահարվածից 3 թուրք զինծառայողի մահվան մասին սիրիական Էլ Բաբի շրջանում: Ասվում էր, որ ենթադրաբար գրոհել է Սիրիայի ՌՕՈւ-ն: Ավելի ուշ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ ոչ ՌԴ-ն, ոչ Սիրիան առնչություն չունեն հարվածի հետ:
Անկարան պարզել է, որ անօդաչուն իրանական ծագում ունի, սակայն դեռ հայտնի չէ, այն պատկանում էր լիբանանյան «Հեզբոլլահին», թե Սիրիայում գործող շիաների այլ խմբավորումներին:
Ըստ թուրքական թերթի աղբյուրի, Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն և Ազգային հետախուզական կազմակերպության ղեկավար Հաքան Ֆիդանը քննարկել են միջադեպն Իրանի իշխանությունների հետ նոյեմբերի 26-ին Թեհրան կատարած անսպասելի այցի ժամանակ: Սակայն, ըստ Չավուշօղլուի, իր այցն Իրան նվիրված էր Սիրիայում հրադադարի մասին բանակցություններին և հումանիտար բեռների առաքմանը: Նա հավելել է, որ Սիրիայում թուրքական դիրքերի ուղղությամբ ավիահարվածի միջադեպը չի քննարկվել:

7 Декабрь 2016 - 08:07 AMT
Иранский беспилотник был использован при воздушной атаке на турецкий военный лагерь на севере Сирии 24 ноября, в результате которой погибли трое военнослужащих, сообщает РИА Новости со ссылкой на Hurriyet.
Генштаб ВС Турции 24 ноября сообщил о гибели трех турецких военнослужащих в районе сирийского Эль-Баба при авиаударе, предположительно, ВВС Сирии. Позднее глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что ни Россия, ни Сирия не имеют отношения к этому удару.
Анкара установила иранское происхождение беспилотника, но пока не установлено, принадлежал ли он ливанскому «Хезболлах» или какой-либо другой из действующих в Сирии шиитских группировок.
По информации источника издания, глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу и глава Национальной разведывательной организации Турции Хакан Фидан обсуждали этот инцидент с иранскими властями в ходе их неожиданного визита в Тегеран 26 ноября. Однако, по словам самого Чавушоглу, его визит в Иран был посвящен переговорам о прекращении огня и доставке гуманитарной помощи в Сирию. Инцидент с воздушной атакой на позиции турецкой армии в Сирии не обсуждался, добавил он.