29 Մայիս 2026 - 12:02 AMT
ԱՄՆ-ն և Իրանը մոտ են համաձայնության, բայց վերջնական պայմանավորվածություն դեռ չկա՝ նախ պետք է լուծեն մի շարք տարաձայնություններ, հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։
Այն հարցին, թե արդյոք նախագահ Դոնալդ Թրամփը մոտ է համաձայնագիրը ստորագրելուն, Վենսը պատասխանել է, որ դեռ վաղ է ասել, թե կողմերը «երբ և արդյոք» վերջնականացնելու են պայմանավորվածությունը, հայտնում է BBC-ն:
Ավելի վաղ ամերիկացի պաշտոնյաները հայտնել էին, որ երկու երկրները համաձայնեցրել են պայմանագրի շրջանակային տարբերակը՝ փոխըմբռնման հուշագրի տեսքով, որը դեռ պետք է հաստատվի Թրամփի և Իրանի ղեկավարության կողմից։
Ըստ հաղորդագրությունների՝ փաստաթուղթը նախատեսում է հրադադարի երկարաձգում 60 օրով և Իրանի միջուկային ծրագրի ապագայի վերաբերյալ բանակցությունների մեկնարկ։ Սակայն Իրանի կիսապաշտոնական «Թասնիմ» գործակալությունը հայտնել է, որ հուշագիրը դեռ վերջնականացված կամ պաշտոնապես հաստատված չէ։
Տարածված տեղեկությունների համաձայն՝ շրջանակային համաձայնությունը կարող է նախատեսել անարգել նավարկություն Հորմուզի նեղուցով և Իրանի կողմից 30 օրվա ընթացքում այդ ծովային ուղուց ականների հեռացում։
Նախատեսվում է նաև, որ ԱՄՆ-ն կվերացնի իր շրջափակումը և կտրամադրի պատժամիջոցային բացառություններ, որոնք Իրանին թույլ կտան վերսկսել նավթի վաճառքը։
Առաջինը հնարավոր պայմանավորվածության մասին հայտնել էր Axios-ը։ Պարբերականի տվյալներով՝ Թրամփը ծանոթացել է առաջարկին, սակայն անմիջապես չի հաստատել այն և որոշման համար մի քանի օր ժամանակ է վերցրել։
Հորմուզի նեղուցով սովորաբար անցնում է աշխարհի հեղուկացված բնական գազի և նավթի մոտ մեկ հինգերորդը, ուստի դրա փակումը զգալի ազդեցություն է ունեցել համաշխարհային վառելիքային առևտրի վրա։
Մայիսի 28-ի երեկոյան լրագրողների հետ զրույցում Վենսը նշել է, որ բանակցողները շարունակում են քննարկել «մի քանի ձևակերպումների հարցեր», այդ թվում՝ ուրանի հարստացման թեման։
«Մենք դեռ վերջնական արդյունքի չենք հասել, բայց շատ մոտ ենք և շարունակելու ենք աշխատել այդ ուղղությամբ», – ասել է նա։
ԱՄՆ-ն երկար ժամանակ պահանջել է, որպեսզի Իրանը դադարեցնի բարձր հարստացված ուրանի արտադրությունը և հրաժարվի արդեն կուտակված պաշարներից, որոնք տեսականորեն կարող են օգտագործվել միջուկային զենք ստեղծելու համար։
Իրանը պնդում է, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ նպատակներ է հետապնդում և հերքում է միջուկային զենք ստեղծելու մտադրությունը։
Վաշինգտոնում լրագրողների հետ զրույցում Վենսը լավատեսություն է հայտնել՝ նշելով, որ ամերիկյան կողմը կարծում է, թե իրանցիները բանակցում են «բարեխղճորեն»։
Ավելի վաղ իրանական պետական լրատվամիջոցները հրապարակել էին այն, ինչ բնութագրել էին որպես երկու երկրների միջև 14 կետից բաղկացած ոչ պաշտոնական փոխըմբռնման հուշագրի նախագիծ։
Այդ հրապարակման մեջ նշվել էր Իրանի նավահանգիստների նկատմամբ ամերիկյան ծովային շրջափակման վերացումը, ԱՄՆ զորքերի հեռացումը «Իրանի հարակից տարածքներից» և Հորմուզի նեղուցով ոչ ռազմական երթևեկության վերականգնումը՝ նավերի երթուղիների վերահսկողությունը փոխանցելով Իրանին և Օմանին։
Սպիտակ տունը այդ ենթադրյալ նախագծային փաստաթուղթը որակել է որպես «ամբողջությամբ հորինված»։
Ապրիլի 8-ից գործող հրադադարից հետո Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ կողմերը մոտ են համաձայնության և բանակցությունները դրական ընթացք ունեն, սակայն մինչ այժմ շոշափելի արդյունքներ չեն արձանագրվել։
Նախագահի նկատմամբ աճող ճնշում է գործադրվում պատերազմն ավարտելու ուղղությամբ։ Նման կոչեր են հնչում ինչպես Պարսից ծոցի տարածաշրջանի դաշնակիցներից, այնպես էլ պատերազմին ընդդիմացող դեմոկրատներից և Կոնգրեսի որոշ հանրապետականներից, որոնք մտահոգություն են հայտնել հակամարտության երկարաձգման կապակցությամբ։
Հնարավոր համաձայնության վերաբերյալ հակասական տեղեկությունները վկայում են, որ բանակցությունները դեռևս շատ փոփոխական փուլում են։
Երկու կողմերն էլ վիճարկել են միմյանց հայտարարությունները և քիչ մանրամասներ են ներկայացրել առաջարկվող համաձայնության վերաբերյալ, ինչը կրկին հարցեր է առաջացրել, թե որքան մոտ են նրանք ռազմական գործողությունների ավարտին։
Թրամփը և այլ ամերիկացի պաշտոնյաներ զգուշացրել են, որ «Բ տարբերակը»՝ ռազմական գործողությունների վերսկսումը, շարունակում է մնալ օրակարգում։
Միևնույն ժամանակ հրադադարի երկարաձգումը հնարավորություն կտա ամերիկյան և իրանական պատվիրակություններին քննարկել առավել բարդ և տեխնիկական հարցերը, հատկապես Իրանի միջուկային ծրագրի և բարձր հարստացված ուրանի մնացած պաշարների շուրջ։ Թրամփն ավելի վաղ նշել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է վերցնել այդ նյութերը կամ Իրանի հետ համատեղ դրանք չեզոքացնել տեղում կամ երրորդ երկրում։
Սպիտակ տան ճեպազրույցի ժամանակ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հրաժարվել է հաստատել, որ համաձայնություն արդեն ձեռք է բերվել։
«Միշտ սխալ է նախագահից առաջ ընկնելը, և վերջնական որոշումը լինելու է նախագահի որոշումը», – ասել է նա։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք հնարավոր խաղաղության համաձայնագիրը ներառելու է Իրանի վերականգնման ծրագրեր, Բեսենթը պատասխանել է. «Նախ պետք է հասնենք համաձայնության, հետո նոր անցնենք մյուս հարցերին»։
Միաժամանակ վերջին օրերին և Իրանը, և ԱՄՆ-ն միմյանց մեղադրել են փխրուն հրադադարը խախտելու մեջ։
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է, որ թիրախավորել է տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան ռազմաբազաներից մեկը՝ Իրանի հարավային շրջանների նկատմամբ գիշերային նոր հարվածներից հետո։
Իրանական պետական լրատվամիջոցները նաև հաղորդել են, որ երկրի ուժերը խոցել են ամերիկյան օդանավ, հնարավոր է՝ անօդաչու սարք։ Սակայն ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը հերքել է այդ տեղեկությունները՝ հայտարարելով. «ԱՄՆ որևէ օդանավ չի խոցվել։ Ամերիկյան բոլոր օդային միջոցների հաշվառումը կատարված է»։

США и Иран приблизились к заключению соглашения, однако окончательная договоренность пока не достигнута, поскольку сторонам необходимо устранить несколько оставшихся разногласий. Об этом заявил вице-президент США Джей Ди Вэнс.
Отвечая на вопрос о том, близок ли президент Дональд Трамп к подписанию соглашения, Вэнс отметил, что пока рано говорить о том, «когда и состоится ли вообще» окончательное оформление договоренностей, сообщает BBC.
Ранее американские официальные лица сообщали, что стороны согласовали рамочный вариант соглашения в форме меморандума о взаимопонимании, который еще должен быть одобрен Трампом и руководством Ирана.
Согласно публикациям, документ предусматривает продление режима прекращения огня на 60 дней и начало переговоров о будущем иранской ядерной программы. В то же время агентство «Тасним» сообщило, что меморандум пока не завершен и официально не утвержден.
По имеющимся данным, рамочное соглашение может предусматривать свободное судоходство через Ормузский пролив и разминирование этого морского пути Ираном в течение 30 дней. Также предполагается предоставление санкционных исключений, которые позволят Тегерану возобновить экспорт нефти.
Первым о возможной договоренности сообщил Axios. По данным издания, Трамп ознакомился с предложением, однако не утвердил его сразу и взял несколько дней на принятие решения.
Через Ормузский пролив обычно проходит около одной пятой мировых поставок нефти и сжиженного природного газа, поэтому любые ограничения на этом маршруте существенно влияют на глобальную энергетическую торговлю.
В беседе с журналистами 28 мая Вэнс сообщил, что переговорщики продолжают обсуждать «несколько вопросов формулировок», включая тему обогащения урана.
«Мы еще не достигли финального результата, но очень близки к нему и продолжим работать в этом направлении», — заявил он.
Вашингтон на протяжении многих лет требует от Ирана прекратить производство высокообогащенного урана и отказаться от уже накопленных запасов, которые теоретически могут быть использованы для создания ядерного оружия. Тегеран настаивает, что его ядерная программа носит исключительно мирный характер и отвергает обвинения в стремлении создать ядерное оружие.
Вэнс выразил оптимизм, отметив, что американская сторона считает действия иранских переговорщиков «добросовестными».
Ранее государственные СМИ Ирана опубликовали то, что охарактеризовали как проект неофициального меморандума о взаимопонимании из 14 пунктов между двумя странами. В публикации говорилось о снятии американской морской блокады иранских портов, выводе войск США из прилегающих к Ирану районов и восстановлении невоенного судоходства через Ормузский пролив с передачей контроля над маршрутами Ирану и Оману. Белый дом назвал этот предполагаемый документ «полностью вымышленным».
После вступления в силу режима прекращения огня 8 апреля Трамп неоднократно заявлял, что стороны близки к соглашению и переговоры развиваются позитивно, однако ощутимых результатов пока не достигнуто. Давление на президента с требованием завершить конфликт усиливается как со стороны союзников в Персидском заливе, так и со стороны демократов, выступающих против войны, а также ряда республиканцев в Конгрессе, обеспокоенных затягиванием противостояния.
Противоречивые сообщения о возможной сделке свидетельствуют о том, что переговоры остаются на крайне изменчивой стадии. Обе стороны оспаривают заявления друг друга и раскрывают минимум деталей относительно будущего соглашения, что сохраняет вопросы о перспективах окончательного прекращения конфликта. Трамп и другие американские чиновники также предупреждали, что вариант возобновления военных действий остается в повестке дня.
Продление перемирия, в свою очередь, позволит американской и иранской делегациям продолжить обсуждение наиболее сложных технических вопросов, связанных прежде всего с иранской ядерной программой и запасами высокообогащенного урана. Ранее Трамп заявлял, что США могут взять эти материалы под свой контроль либо совместно с Ираном нейтрализовать их на месте или в третьей стране.
Во время брифинга в Белом доме министр финансов США Скотт Бессент отказался подтверждать, что соглашение уже достигнуто.
«Всегда ошибочно опережать президента, и окончательное решение будет принимать именно президент», — сказал он.
Отвечая на вопрос о том, будет ли возможное мирное соглашение включать программы восстановления Ирана, Бессент заявил: «Сначала необходимо достичь соглашения, а затем переходить к другим вопросам».
Одновременно в последние дни Иран и США обвиняют друг друга в нарушении хрупкого режима прекращения огня. Корпус стражей исламской революции сообщил об ударе по одной из американских военных баз в регионе после ночных атак по южным районам Ирана. Иранские государственные СМИ также заявили о поражении американского летательного аппарата, предположительно беспилотника. Центральное командование США отвергло эти сообщения, заявив: «Ни один американский летательный аппарат не был сбит. Все воздушные средства США находятся на учете».