26 Մայիս 2026 - 08:28 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենքը, որով նախագահին իրավունք է վերապահվում Ռուսաստանի զինված ուժերն օգտագործել «արտերկրում ռուսաստանցիների պաշտպանության համար»։
Պետդումայի պաշտպանության հանձնաժողովի ղեկավար Անդրեյ Կարտապոլովն օրենքի անհրաժեշտությունը կապել է Լեհաստանում ձերբակալված հնագետ Ալեքսանդր Բուտյագինի գործի հետ։ Ապրիլի վերջին վերջինս ազատ է արձակվել, գրում է Meduza-ն:
«Կոմերսանտի» կողմից հարցված իրավաբանները ենթադրել են, որ խոսքը կարող է վերաբերել պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկված «ստվերային նավատորմի» նավերի ուղեկցման կամ պահպանության «օրենսդրական ձևակերպմանը»։ Ռուսական ռազմածովային ուժերի նավերը նման նավերն ուղեկցում են նաև այժմ։
The Bell-ը ռուսական այս օրենքը համեմատել է ամերիկյան «Ամերիկացի զինծառայողների պաշտպանության մասին» օրենքի հետ, որի նպատակը ամերիկացի զինվորականներին և պաշտոնյաներին Միջազգային քրեական դատարանի գործողություններից պաշտպանելն է։ Ավելի վաղ այդ դատարանը Պուտինի ձերբակալման օրդեր էր տվել։
2022 թվականի փետրվարին՝ Ուկրաինա ՌԴ զինված ուժերի լայնածավալ ներխուժումից անմիջապես առաջ, Վլադիմիր Պուտինն ստացել էր Ռուսաստանի զինված ուժերն արտերկրում օգտագործելու իրավունք։ Այդ որոշումն ընդունել էր Դաշնության խորհուրդը։

26 Май 2026 - 09:57 AMT
Владимир Путин подписал закон, предоставляющий президенту право использовать вооруженные силы России «для защиты россиян за рубежом».
Глава комитета Госдумы по обороне Андрей Картаполов связал необходимость принятия закона с делом археолога Александра Бутягина, задержанного в Польше и освобожденного в конце апреля, пишет Meduza.
Юристы, опрошенные изданием Коммерсантъ, предположили, что речь может идти о «законодательном оформлении» сопровождения или охраны судов так называемого «теневого флота», находящегося под санкциями. Российские военные корабли уже сопровождают такие суда.
The Bell сравнил российский закон с американским законом «О защите американских военнослужащих», цель которого — защита американских военных и чиновников от действий Международного уголовного суда. Ранее этот суд выдал ордер на арест Путина.
В феврале 2022 года, непосредственно перед полномасштабным вторжением российских вооруженных сил в Украину, Владимир Путин уже получил право использовать российскую армию за рубежом. Соответствующее решение тогда принял Совет Федерации.