Թուրքիան ու Ռուսաստանը մտադիր են որքան հնարավոր է արագ հանել համագործակցության բոլոր սահմանափակումները: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ հանդիպման ավարտին:
Ըստ Յըլդըրըմի, Մեդվեդևի հետ հանդիպմանը քննարկվել է «ինչպես կարելի է արագ դուրս բերել հարաբերությունները, բոլոր ոլորտներում, լինի առևտրում, զբոսաշրջության ոլորտում, թե էներգետիկայում, այն մակարդակի, որը կար մինչև 2015-ի նոյեմբերի 224-ը»:
«Մեր նպատակն է ապահովել 100 մլրդ դոլարի ապրանքաշրջանառության մակարդակը և մենք կաշխատենք, որ գործընթացն արագանա: Մենք մտադիր ենք ավելի շատ աշխատել, հանելու համար բոլոր սահմանափակումները»,-ասել է թուրք վարչապետը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Թուրքական օդուժի կողմից ռուսական Սու-24-ի խոցումից հետո ՌԴ կառավարությունն արգելել էր սառեցված մսի և մսամթերթի, թռչնամսի, կաթի և կաթնամթերքի, այդ թվում կաթնաշոռի և պանրի, ինչպես նաև լակտոզայից զերծ արտադրանքի, ձկան, ընկույզի և մրգի, բանջարեղենի, հատապտղի և կանաչիի ներմուծումը Թուրքիայից: Թուրքիայից ի թիվս այլ ապրանքների արգելվում է ՌԴ ներկրել լոլիկ, սոխ, վարունգ, ցիտրուսներ, խաղող, խնձոր, տանձ, ծիրան, դեղձ և նեկտարին, սալոր, ելակ, աղ:
Հունիսի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի նախագահ էրդողանը ԱԳՆ գծով նամակ է հղել Պուտինին` շնորհավորելով Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ և մաղթելով, որ Մոսկվայի ու Անկարայի հարաբերություններն «արժանի մակարդակի» դուրս գան: Հոկտեմբերին Ռուսաստանը վերացրեց Թուրքիայից նարնջի, մանդարինի, ծիրանի, դեղձի և սալորի ներկրման արգելքը:

7 Декабрь 2016 - 10:52 AMT
Турция и Россия настроены снять ограничения во всех сферах сотрудничества как можно скорее. Об этом заявил премьер-министр Турции Бинали Йылдырым по итогам встреч с президентом РФ Владимиром Путиным и главой правительства РФ Дмитрием Медведевым.
По словам Йылдырыма, на встрече с Медведевым премьеры обсудили, каким образом можно вывести отношения «скорейшим образом во всех областях — и в торговле, и в туризме, и в энергетике — до уровня, на котором они были до 24 ноября 2015 года».
«Мы поставили цель достичь товарооборота в 100 миллиардов долларов, и мы постараемся, чтобы процесс нормализации ускорился. Мы намерены больше работать, чтобы снять все ограничения, которые были введены за этот период», — заявил турецкий премьер, передает РИА Новости.
Эмбарго на поставки из Турции целого ряда овощей и фруктов, а также мясного сырья и цветов было введено Россией с 1 января 2016 года в рамках специальных экономических мер, принятых в ответ на атаку турецких ВВС на российский Су-24 в Сирии.
В июне президент Турции Тайип Эрдоган сделал первый шаг для налаживания отношений, направив российскому руководству письмо с извинениями за сбитый Су-24. В начале июля состоялся телефонный разговор лидеров двух стран. После разговора российский президент Владимир Путин проинформировал правительство о решении начать процесс нормализации торгово-экономических отношений с Анкарой. По итогам встречи с Эрдоганом в августе Путин заявил, что Москва намерена поэтапно отменять ограничения в отношении турецких производителей.