Մոսկվայում և Մերձմոսկովյան շրջաններում ՌԴ-ում արգելված ահաբեկչական խմբավորման 12 անդամ է ձերբակալվել, որոնք նոր մարդկանց էին անդամագրում: Այդ մասին հայտնել են Մոսկվայի իրավապահ մարմինները:
Ձերբակալվածները «քարոզչական աշխատանքներ են կազմակերպել քաղաքացիներին ահաբեկչական գործունեության մեջ նեգրավելու նպատակով», հայտնում է Meduza-ն:
Նշվում է, որ խուզարկության արդյունքում «առգրավվել է արգելված գրականություն և տեղեկատվության կրիչներ»: Ահաբեկիչների ձերբակալությունն իրականացվել է ԱԴԾ հետ համատեղ: Քրեական գործ է հարուցվել ՌԴ ՔՕ 205.5 հոդվածով` ահաբեկչական գործունեության կազմակերպում և մասնակցություն նույն կազմակերպությանը:
Ծայրահեղականության մեջ կասկածանքով դեկտեմբերի 7-ին բերման էր ենթարկվել ավելի քան 25 մարդ: Խուզարկություններ են անցկացվել տասնյակ հասցեներով: Գործողության այլ մանրամասներ չեն հրապարակվում:

В Москве и Подмосковье задержаны 12 участников террористической организации, вербовавших граждан в ряды запрещенной в РФ группировки. Об этом сообщила пресс-служба ГУ МВД по Москве.
Задержанные «организовали проведение агитационных занятий по вовлечению граждан» в террористическую деятельность, передает Meduza.
Отмечается, что в ходе обысков у них «изъяты запрещенная литература и носители информации».
Операция по задержанию вербовщиков, говорится в сообщении, проводилась совместно с ФСБ. Возбуждено уголовное дело по статье 205.5 УК РФ (организация деятельности террористической организации и участие в деятельности такой организации).
7 декабря ФСБ совместно с центром «Э» МВД и спецназом провела масштабную спецоперацию в Москве и Подмосковье, в ходе которой были задержаны более 25 подозреваемых в экстремизме. Обыски и задержания, по его словам, прошли по нескольким десяткам адресов. Иные подробности операции не раскрывались.