Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայությունը (ԱԴԾ) 2016-ին 10 ահաբեկչական գործողություն է կանխել: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«ԱԴԾ-ն գործում է վճռական ու նախահարձակ: Գերազանց է կատարվել տարվա կարևորագույն խնդիրներից մեկը` անվտանգության ապահովումը 7-րդ գումարման Պետդումայի ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման շրջանում»,-ասել է նա բարձրաստիճան սպաների ու դատախազների հետ հանդիպմանը:
«2016-ի 10 ամսում ԱԴԾ շնորհիվ կանխվել է ահաբեկչական ուղղվածության ավելի քան 30 հանցագործություն, այդ թվում 10 ահաբեկչական գործողություն»,-ասել է Պուտինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ դեկտեմբերի 7-ին Մոսկվայում և Մերձմոսկովյան շրջաններում ՌԴ-ում արգելված ահաբեկչական խմբավորման 12 անդամ է ձերբակալվել, որոնք նոր մարդկանց էին անդամագրում:
Ձերբակալվածները «քարոզչական աշխատանքներ են կազմակերպել քաղաքացիներին ահաբեկչական գործունեության մեջ նեգրավելու նպատակով» Ծայրահեղականության մեջ կասկածանքով դեկտեմբերի 7-ին բերման էր ենթարկվել ավելի քան 25 մարդ: Խուզարկություններ են անցկացվել տասնյակ հասցեներով: Գործողության այլ մանրամասներ չեն հրապարակվում:

7 Декабрь 2016 - 12:26 AMT
Федеральная служба безопасности (ФСБ) России предотвратила 10 терактов в 2016 году. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин.
«Наступательно и решительно действует Федеральная служба безопасности. Так, на «отлично» выполнена одна из важнейших задач года — обеспечение безопасности в период подготовки и проведения выборов в Государственную думу седьмого созыва»,— сказал он на встрече с высшими офицерами и прокурорами по случаю их назначения на вышестоящие должности.
«За 10 месяцев 2016 года благодаря Федеральной службе безопасности предотвращены более 30 преступлений террористической направленности, в том числе 10 террористических актов»,— сказал Путин, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, чтов Москве и Подмосковье задержаны 12 участников террористической организации, вербовавших граждан в ряды запрещенной в РФ группировки. Об этом сообщила пресс-служба ГУ МВД по Москве.
7 декабря ФСБ совместно с центром «Э» МВД и спецназом провела масштабную спецоперацию в Москве и Подмосковье, в ходе которой были задержаны более 25 подозреваемых в экстремизме. Обыски и задержания, по его словам, прошли по нескольким десяткам адресов. Иные подробности операции не раскрывались.