Դեկտեմբերի 6-ին Իրաքի բանակը փորձել է ազատագրել Ալ Սալեմ հիվանդանոցային համալիրը Մոսուլի արևելքում, որտեղ տեղակայված են ԻՊ գրոհայինները: Զինվորականները գրավել են այդ շրջանը և մի քանի հակագրոհ են հետ մղել, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Հաջորդ օրը, ենթարկվելով ահաբեկիչների կողմից զանգվածային գնդակոծությունների, Իրաքի զինյալները աջակցություն են խնդրել օդից ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայից: Կոալիցիայի ինքնաթիռները կետային հարված են հասցրել գրոհայինների կուտակման վայրին:
«Կոալիցիան պահպանում է զինաված հակամարտութուն վարելու օրենքը և ավիահարվածներ հասցնելիս ձեռնարկում է զգուշավորության բոլոր հնարավոր միջոցները` նվազեցնելու համար ռիսկերը խաղաղ բնակչության համար»,-ասվում է «Անկոտրում վճռականություն» գործողության կայքում:
Խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի մասին ոչինչ չի ասվում:
Մոսուլն ԻՊ ահաբեկիչների վերահսկողության տակ է 2014-ից: Քաղաքն անվանում են խմբավորման «իրաքյան մայրաքաղաք»:
2016-ի հոկտեմբերի կեսին Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հայտարարեց Մոսուլի ազատագրման մեկնարկի մասին: Նա խոստացավ, որ երկրի երկրորդ քաղաքը կազատագրվի ԻՊ ահաբեկիչներից «մինչև 2016-ի ավարտը»: Նույն ժամկետն էր նշել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման:
Մոսուլի ազատագրման գործողությունը մեկնարկել է նոյեմբերի 17-ին Իրաքի զինվորականների, սուննի և շիա աշխարհազորայինների, քրդական ուժերի մասնակցությամբ: Ավելի քան 68.000 մարդ ստիված է եղել լքել իր տունը և բռնի տեղահանված դառնալ գործողության մեկնարկից հետո: Նոյեմբերի 21-ին իրաքյան բանակն ազատագրել է Մոսուլից դեպի հարավ գտնվող Էլ Սալյամիա, Ալ Հումեյրա գյուղերը, իսկ շիա աշխարհազորայինների ջոկատները մտան Թալ Աֆար քաղաք:

8 Декабрь 2016 - 06:14 AMT
Военная коалиция во главе с США по просьбе иракских властей нанесла авиаудары по госпиталю в Мосуле, который использовался как командный пункт террористической организации «Исламское государство».
Как сообщается на сайте операции коалиции «Непоколебимая решимость», 6 декабря иракские военные предприняли попытку отбить больничный комплекс Аль-Салем на востоке Мосула, где расположились террористы ИГ. Боевики использовали госпиталь как штаб-квартиру и базу для своих операций. После того как военные заняли этот район, им удалось отбить несколько контратак, передает «Интерфакс».
На следующий день, оказавшись под массированными обстрелами со стороны террористов, иракские силы запросили у возглавляемой США коалиции поддержку с воздуха. После этого самолеты коалиции нанесли точечный удар по месту скопления боевиков.
«Коалиция соблюдает закон о ведении вооруженных конфликтов и принимает все возможные меры предосторожности при планировании и осуществлении авиаударов, чтобы уменьшить риск причинения вреда мирному населению», – говорится в сообщении.
При этом коалиция не уточняет, находились ли в момент авиаудара в госпитале мирные иракцы, а также были ли жертвы среди невоюющего населения.
Наземная фаза операции по освобождению Мосула от террористов ИГ, захвативших его в 2014 году, началась на рассвете 17 октября. В наступлении принимают участие около 60 тысяч солдат иракской армии, местное ополчение, курдские силы пешмерга, а также ВВС международной коалиции во главе с США. Им противостоят по разным оценками от пяти до шести тысяч террористов. Курдские силы пешмерга совместно с иракскими войсками уже освободили многие районы вокруг Мосула, подготовив почву для второго этапа штурма, который будет направлен на центр крупного города. Мосул – второй по величине город Ирака, оплот и неофициальная столица иракских территорий, подконтрольных террористической группировке «Исламское государство».