ԵԱՀԿ գործող նախագահ, ԳԴՀ ԱԳՆ ղեկավար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը համարում է, որ ղարաբաղյան կարգավորումը պետք է «երկրորդ շունչ» ստանա:
Դեկտեմբերի 8-ին Համբուրգում աշխատանքն է սկսել ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը: Ավելի վաղ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ուորլիքը հայտարարել էր, որ նիստի շրջանակում կարող է տեղի ունենալ ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը:
«Գոյություն ունի միջնորդության ձևաչափ այդ հակամարտության վերաբերյալ բանակցություններում` Մինսկի խումբը, և այսօր անհրաժեշտ է, որ գործընթացը նոր շունչ ստանա»,-ասել է Շտայնմայերը ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստում:
Ըստ նրա, ԵԱՀԿ-ն մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում վերջին իրադարձություններով: «Ղարաբաղյան հակամարտությունը շարունակում է վտանգավոր մնալ և անհրաժեշտ է բանակցել այն հանգուցալուծելու համար: Ապրիլին տեղի ունեցավ սրացում, որը վկայում է, որ նրա բռնկման վտանգը պահպանվում է»,-ասել է Շտայնմայերը:
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին նույնպես ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստում հայտարարել է, որ Եվրամիությունն առաջխաղացում է ակնկալում ղարաբաղյան կարգավորման գործում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն, իր հերթին, նշել է, որ հավատարմությունը նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, մյուս բոլոր բարդ խնդիրները կարգավորելու բանալին է` ներառյալ Մերձդնեստրի ու Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրները:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ չի բացառում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպման հնարավորությունը: Սակայն, դեկտեմբերի 7-ին ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ֆրանսիայի կողմից առաջարկված Համբուրգում կայանալիք հանդիպումը քննարկվել է, սակայն վերջնական պայմանավորվածություն դեռ չկա:

Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер считает, что процесс карабахского урегулирования должен обрести «второе дыхание».
Заседание Совета министров иностранных дел (СМИД) ОБСЕ открылось 8 декабря в Гамбурге. Ранее американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик анонсировал предполагаемую в декабре встречу глав МИД Армении и Азербайджана на полях заседания. Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что Франция предложила участие во встрече глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в рамках которой с 1992 года ведутся переговоры по мирному урегулированию конфликта в Карабахе.
«Существует формат для посредничества в переговорах по этому конфликту — Минская группа, и сегодня необходимо, чтобы этот процесс обрел второе дыхание», — сказал Штайнмайер на заседании СМИД ОБСЕ, пишет РИА Новости.
По его словам, ОБСЕ выражает обеспокоенность в связи с последними событиями в Нагорном Карабахе.
«Нагорно-карабахский конфликт остается опасным и необходимо вести переговоры для того, чтобы прийти к его решению. В апреле произошла эскалация в зоне этого конфликта, которая показывает, что есть опасность его возгорания», — сказал Штайнмайер.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини также заявила на заседании СМИД ОБСЕ, что Евросоюз ожидает продвижения переговорного процесса по Нагорному Карабаху.
Глава МИД России Сергей Лавров, в свою очередь, отметил, что приверженность достигнутым ранее договоренностям – ключ к урегулированию всех других сложных проблем, включая приднестровскую и нагорно-карабахскую.