Ինդոնեզիայում դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժի հետևանքով փլուզված շենքերի և շինությունների քանակը հասնում է 12 000-ի: Այդ մասին հայտարարել է Տարերային աղետների հետևանքների վերացման ազգային վարչության տեղեկատվական կենտրոնի աշխատակից Յույուն Յուհանը:
6.5 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 7-ին Ինդոնեզիայի ամենաարևմտայն Աչե գավառում, Սումատրա կղզու հյուսիսային հատվածի մոտ:
Դեկտեմբերի 9-ի տվյալներով, վնասված շինությունների քանակը 11 730 է, որից 2 929-ը լուրջ վնասվածքներ է ստացել, մի մասը լիովին քանդվել է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Detik.com-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ փլուզվել է 105 խանութ, 125 բնակելի տուն, 14 մզկիթ, Փիդիի հիվանդանոցը, ևս մեկ դպրոց լուրջ վնասվածքներ է ստացել: Ակնկալվում է, որ այդ տվյալները կաճեն, քանի որ ավերածությունների ծավալը շատ մեծ է:
Զոհերի թիվը հասել է 102-ի: Ծանր վիրավորված է 136 մարդ, թեթև վնասվածքներ է ստացել 616-ը:
Ինչպես հայտարարել է աղետի գոտի ժամանած Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոն, որոնողափրկարարական աշխատանքները եղել են արագ ու հստակ: Զոհվածների և տուժածների տարհանումն ավարտված է 99 տոկոսով:

9 Декабрь 2016 - 09:30 AMT
Общее число строений, поврежденных или разрушенных землетрясением магнитудой 6,5, которое произошло 7 декабря в самой западной индонезийской провинции Ачех, приблизилось к 12 тысячам. Об этом заявил сотрудник оперативного центра Национального управления по ликвидации последствий стихийных бедствий (BNPB) Индонезии Ююн Юхана (Yuyun Yuhana).
Согласно поступающим докладам, на утро пятницы общее число поврежденных строений составляет 11 тысяч 730. Из них 2 тысячи 929 получили серьезные повреждения (вплоть до полного разрушения), передает РИА Новости со ссылкой на Detik.com.
По словам Юханы, число погибших от удара стихии не изменилось и остается на уровне 102 человек. Тяжелые ранения получили 136 ачехцев, легко ранены 616.
Как заявил прибывший в зону бедствия президент Индонезии Джоко Видодо, проведение там поисково-спасательных работ было быстрым и очень четким. Эвакуация жертв и пострадавших при стихийном бедствии на 99 процентов завершена, подчеркнул он.
По последним данным BNPB, общее число беженцев утром 9 декабря составило 11 тысяч 142 человека. Однако не все из них лишились крова над головой — многие просто боятся вернуться домой из-за продолжающихся толчков (афтершоков). За сутки, прошедшие после главного землетрясения, Национальное управление метеорологии, климатологии и геофизики Индонезии зарегистрировало их свыше 100, в том числе пять афтершоков магнитудой 5,0.