Թուրքիայի ԶՈւ գլխավոր շտաբը հայտարարել է դեկտեմբերի 9-ին հյուսիսային Իրաքում ավիացիոն գործողություն անցկացնելու մասին: Սպանվել է Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) 19 զինյալ:
«Օդային հարվածի արդյունքում դեկտեմբերի 9-ին հարվածներ են հասցվել ահաբեկչական ՔԱԿ կազմակերպության թիրախներին Իրաքի հյուսիսում` Գարա շրջանում: Սպանվել է 19 գրոհային, ոչնչացվել է 5 ապաստարան: Հաջողությամբ կատարելով առաջադրանքը` ինքնաթիռները վերադարձել են ռազմակայան»,-ասվում է Թուրքիայի ռազմական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՔԱԿ հետ Թուրքիայի հակամարտությունը շարունակվում է արդեն մոտ 30 տարի, այն մոտ 40.000 մարդու կյանք է խլել: ՔԱԿ-ը քրդական կազմակերպություն է, որի հիմնական նպատակն է զինված պայքարի միջոցով Թուրքիայի հարավ-արևելյան, Իրաքի հյուսիսային, Իրանի հյուսիս-արևմտյան և Սիրիայի հյուսիս-արևելյան տարածքներում հիմնել քրդական անկախ պետություն: Թուրք-քրդական հարաբերությունների սրման հերթական փուլը սկսվել է 2015-ի ամռանը:
Կազմակերպությունը 1978 թվականին հիմնադրել է Աբդուլլահ Օջալանը, որը ներկայում ցմահ ազատազրկում է կրում թուրքական Իմրալը կղզու բանտում, սակայն շարունակում է համարվել կազմակերպության ղեկավարը։

10 Декабрь 2016 - 08:25 AMT
Генштаб Турции сообщил о проведенной ВВС страны 9-го декабря воздушной операции на севере Ирака, в ходе которой были уничтожены 19 членов запрещенной в стране Рабочей партии Курдистана (РПК).
«В ходе воздушной операции 9 декабря были нанесены удары по целям сепаратистской террористической организации (РПК) в районе Гара на севере Ирака. Уничтожено 19 террористов, а также пять их убежищ. После успешного выполнения задания самолеты вернулись на свои базы», — говорится в сообщении турецкого военного ведомства, передает РИА Новости.
После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в результате нападений курдских повстанцев погибли около 800 военных и полицейских, а также более 300 гражданских лиц. Генштаб Турции сообщил об уничтожении за этот период около 10 тысяч членов РПК.