Թուրքիան 2017-ին հանրաքվե կանցկացնի նախագահի լիազորությունների ընդլայնման վերաբերյալ: Ակնկալվում է, որ դա տեղի կունենա տարեսկզբին: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուրեդդին Ջանիկլին, հայտնում է Interfax-ը:
«Հավանաբար, հանրաքվեն տեղի կունենա 2017-ի մարտ-ապրիլին, սակայն, կա հավանականություն, որ քվեարկությունը կանցկացվի մայիսին»,-ասել է նա:
Ջանիկլին շեշտել է, որ իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցությունը մտադիր է համապատասխան օրինագիծ ներկայացնել խորհրդարան արդեն առաջիկա օրերին:
Ակնկալվում է, որ փաստաթղթով մի շարք ուղղումներ կարվեն սահմանադրության մեջ` մասնավորապես, նախագահի լիազորությունների մասով:Ըստ Ջանիկլիի, օրինագծի օգտին կքվեարկեն ոչ միայն ԱԶԿ անդամները, այլ նաև ազգայնամոլական Ազգային շարժման կուսակցությունը:
Նախագծում որպես կառավարման համակարգ ընտրվել է նախագահական մոդելը, ըստ որի, գործադիր իշխանության և երկրի ղեկավար է համարվում նախագահը:Եթե սահմանադրական փոփոխությունները հանրաքվեով ընդունվեն, ապա նախագահական համակարգին անցումը կկատարվի 2019 թվականին: Ներկայիս նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կշարունակի պաշտոնավարել մինչև 2019թ. և կիրառել նոր համակարգով սահմանված որոշ լիազորություններ:
Սահմանադրության մեջ ուղղումների ընդունման համար հարկ կլինի ապահովել 550 պատգամավորից 330-ի աջակցությունը:

10 Декабрь 2016 - 10:15 AMT
Голосование по вопросу расширения власти президента Турции, как ожидается, состоится в начале 2017 года. Об этом заявил турецкий вице-премьер Нуреттин Джаникли.
«Вероятно, референдум состоится примерно в марте-апреле (2017 года – ИФ), однако есть возможность, что голосование придется на май», – сказал он, передает Интерфакс.
При этом Джаникли подчеркнул, что правящая в Турции Партия справедливости и развития (ПСР) намерена внести в парламент страны соответствующий законопроект уже 9 декабря.
Ожидается, что документ будет содержать перечень поправок в конституцию, которые коснутся расширения полномочий главы страны.
По словам Джаникли, он рассчитывает, что за принятие законопроекта проголосуют не только большинство членов ПСР, но и националистическая Партия национального движения. Для принятия поправок в конституцию Турции необходима поддержка 330 из 550 депутатов однопалатного парламента страны.