Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը վստահ է, որ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն պետք է շարունակեն խորհրդակցությունները Հալեպում հրադադարի ռեժիմի վերաբերյալ: Այդ մասին նա հայտարարել է Բրյուսելում ԵՄ ԱԳ նախարարների նիստում:
«Բանակցությունները Ժնևում շարունակվում են, ամերիկացիներն ու ռուսները պարտավոր են շարունակել ջանքերն, ուղղված մարտական գործողությունների կասեցման մասին պայմանավորվածությունների որոնմանը»,-ասել է Շտայնմայերը` հավելելով, որ առաջնային պետք է լինի հումանիտար բեռների առաքումը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Դեկտեմբերի 11-ին և լույս 12-ի գիշերը Հալեպից 728 գրոհային է հեռացել, որոնք վայր են դրել զենքը, հայտնում է Սիրիայում գործող Հակամարտ կողմերի ռուսական հաշտեցման կենտրոնը:
Գրոհայինների կողմից վերահսկվող թաղամասերից հաջողվել է դուրս բերել ավելի քան 13.000 խաղաղ բնակչի: Բոլոր փախստականներին տեղավորել են հատուկ հումանիտար կենտրոններում

Глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер убежден, что Россия и США должны продолжать консультации о режиме прекращения огня вокруг Алеппо. Об этом он заявил по прибытии на заседание министров иностранных дел ЕС в Брюсселе.
«Переговоры в Женеве продолжаются, американцы и русские обязаны продолжать усилия по поиску договоренностей о приостановке боевых действий» – сказал Штайнмайер, добавив, что приоритетом должна также быть поставка гуманитарной помощи в регион, передает ТАСС.
Правительства Сирии и России должны «проявить милость» и дать оппозиционерам в Алеппо прочные гарантии того, что их жизнь будет в безопасности после выхода из города. С таким заявлением 10 декабря выступил госсекретарь США Джон Керри по итогам встречи «Группы друзей Сирии», которая состоялась в Париже.
Ранее сообщалось, что за сутки из восточных районов Алеппо вышли 728 боевиков, сложивших оружие, сообщает российский Центр примирения враждующих сторон в Сирии.