Թուրքիայի ՌՕՈւ-ն որպես հատուցում Ստամբուլի կրկնակի ահաբեկչությանը հարվածներ է հասցրել քրդերին Իրաքում: Այդ մասին ասվում է Թուրքիայի ԶՈւ հաղորդագրության մեջ:
Անկարայի ինքնաթիռները 12 թիրախ են խոցել հարևան երկրի հյուսիսում, գրում է Lenta. ru-ն CNN-ի վրա հղումով: Դեկտեմբերի 10-ի երեկոյան` Ստամբուլի Բեշիքթաշ շրջանում գտնվող Vodafone Arena մարզադաշտի հարակից տարածքում տեղի ունեցած պայթյունների պատասխանատվությունը ստանձնել է «Քուրդիստանի ազատության բազեներ» (TAK) կազմակերպությունը: Զոհերի թիվը հասել է 41-ի: Վիրավորվել է 155 մարդ:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խոստացել էր վրեժխնդիր լինել և հատուցել նրանց, ով կանգնած է ահաբեկչության հետևում:
Թուրքական կողմի պնդման համաձայն՝ TAK-ը հանդիսանում է «Քրդստանի աշխատավորկան կուսակցության» (ՔԱԿ-PKK) թևերից մեկը, բայց ՔԱԿ-ի ղեկավարները հերքում են դա:Ավելի վաղ Թուրքիայի կառավարության կողմից արված հայտարարության մեջ նշվում էր, որ պայթյունի հետքերը տանում են դեպի ՔԱԿ:

12 Декабрь 2016 - 13:40 AMT
Турецкие ВВС нанесли удар по курдам на территории Ирака в отместку за двойной теракт в Стамбуле. Об этом сообщают 12 декабря вооруженные силы Турции.
Самолеты Анкары ударили по 12 целям на севере соседней страны, пишет Lenta. ru со ссылкой на CNN.
После теракта в Стамбуле власти также задержали 118 членов турецкой прокурдской Демократической партии народов по обвинению в поддержке активистов «Рабочей партии Курдистана» (РПК, организация признана в Турции террористической) или в изготовлении агитационных материалов для нее.
Взрыв прогремел вечером 10 декабря в районе Бешикташ в центре Стамбула, возле стадиона Vodafone Arena, после окончания матча между командами «Бешикташ» и «Бурсаспор». Целью террористов был автобус с полицейскими. По последним данным, погибли 44 человека, 155 ранены. Ответственность за теракт взяла на себя группировка «Соколы свободы Курдистана» (ССК).
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пообещал возмездие тем, кто стоит за терактом.
В феврале «Соколы свободы Курдистана» взяли на себя ответственность за теракт, произошедший недалеко от зданий генштаба и парламента в Анкаре. Его жертвами стали 28 человек, 61 пострадал.
ССК были подразделением РПК, однако отделились, считая партию излишне миролюбивой. В основном «соколы» проводят теракты в Анкаре, Стамбуле и южных курортных городах. Как и РПК, они борются за создание на части земель Ирака, Сирии и Турции независимого курдского государства.