ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիան ԻՊ գրոհայիններից սիրիական Ռաքքայի ազատագրման գործում սերտորեն համագործակցում է գործընկերների հետ, այդ թվում Թուրքիայի: Այդ մասին հայտարարել է կոալիցիայում ԱՄՆ նախագահի ներկայացուցիչ Բրետ Մակգերկը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ն 200 զինվոր կգործուղի Սիրիա օգնելու համար քուրդ աշխարհազորայիններին ու ապստամբներին, որոնք պայքարում են ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ: Ամերիկացի զինվորականները հիմնականում կաջակցեն այն ուժերին ու խմբավորումներին, որոնք առաջիկայում մտադիր են գրոհել Ռաքքան:
«Ռաքքայի ազատագրման գործում մենք սերտորեն համագործակցում ենք մեր գործընկերների հետ, այդ թվում Թուրքիայի: Անցած շաբաթ Անկարայում արդյունավետ բանակցություններ են ընթացել այդ հարցի շուրջ»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ միջազգային կոալիցիայի պաշտոնական ներկայացուցիչ գնդապետ Ջոն Դորիանը հայտարարել էր, որ կոալիցիան կաջակցի Թուրքիայի և քրդամետ Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի բանակցություններին:
Նոյեմբերին հայտնի դարձավ, որ «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը» (SDF) ԻՊ գրոհայիններից Ռաքքայի ազատագրումից հետո կարող են ներառել քաղաքը դաշնային շրջանի մեջ, եթե բնակիչները կողմ լինեն դրան: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ-ում քրդերի սիրիական «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Աբդ Սալամ Ալին, որի ջոկատները կռվում են «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի» կազմում:

Возглавляемая США международная коалиция по борьбе с группировкой «Исламское государство» (ИГ) находится в тесном сотрудничестве с партнерами, включая Турцию, по вопросу освобождения от боевиков сирийского города Ракка. Об этом заявил специальный представитель президента США в коалиции по борьбе с ИГ Бретт Макгерк, пишет РИА Новости со ссылкой на Sputnik.
«Для операции по взятию под контроль Ракки, которая будет проведена, мы находимся в тесном сотрудничестве с нашими партнерами, включая Турцию. На прошлой неделе я был в Анкаре на переговорах по этому и другим вопроса, которые прошли плодотворно», — сказал он.
Ранее официальный представитель международной коалиции по борьбе с ИГ полковник Джон Дорриан заявил, что коалиция оказывает содействие в переговорах между Турцией и Демократическими силами Сирии (SDF), которые принимают участие в освобождении Ракки.
Ракка считается «столицей» боевиков ИГ в Сирии и вторым после иракского Мосула оплотом террористов в регионе. Город с населением около 300 тысяч человек был захвачен в 2013 году. В настоящее время силы сирийской оппозиции ведут операцию по блокированию Ракки и ее освобождению.