Իսրայելն ու Ադրբեջանը ռազմարդյունաբերության ոլորտում տարիների համագործակցության ընթացքում գրեթե $5 մլրդ պայմանագրեր են կնքել, որոնց մեծ մասն արդեն կատարվել է: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Իսրայելի կառավարության ղեկավարի մամուլի ծառայության վրա հղումով:
Դեկտեմբերի 13-ին Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն այցելել էր Ադրբեջան, որտեղ հանդիպում է ունեցել այդ երկրի նախագահի հետ:
«Մենք ակտիվորեն քննարկել ենք գործակցությունը ռազմարդյունաբերության ոլորտում, այդ համագործակցությունն արդեն տարիների պատմություն ունի: Մեկ թիվ կներկայացնեմ միայն. սպառազինության գնման վերաբերյալ պայմանագրերի ընդհանուր գումարը մոտենում է 5 միլիարդ դոլարի»,-ասել է Ալիևը, որի խոսքը մեջբերված է երկու ղեկավարների անգլալեզու սղագրության մեջ:
Նշված է պայմանագրերի հստակ գումարը` 4,850 մլրդ դոլար:
«Պայմանագրերի մեծ մասն արդեն կատարված է: Մենք շարունակում ենք աշխատել այդ ուղղությամբ և շատ գոհ ենք»,-ասել է Ալիևը:
Ադրբեջանից հիմնականում նավթ է արտահանվում Իսրայել:
Ադրբեջանն Իսրայելի ռազմարդյունաբերության հիմնական գործընկերներից է: Ըստ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, Ադրբեջանի բանակը գնել է Իսրայելից անօդաչու թռչող սարքեր, հականավային հրթիռներ, զենիթահրթիռային համալիրներ, թիրախների վաղ հայտնաբերման ռադիոտեղորոշիչ կայաններ:

Azerbaijan has purchased nearly $5 billion-worth of defense equipment from Israel, President Ilham Aliyev said on Tuesday, December 13 during a visit to Baku by Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, Haaretz reports.
Aliyev said the defense industry cooperation between the countries lasted for several years and was still flourishing.
“So far the contracts between Azerbaijani and Israeli companies concerning the purchase of defense equipment have been close to $5 billion,” Aliyev said. “More precisely, $4.85 billion. The biggest part of these contracts has already been executed and we still continue working on that. And we are very satisfied with this level of cooperation.”
According to foreign reports, Israel sells radar systems and drones to Azerbaijan, and collects intelligence against Iran. Moshe Ya’alon, as a defense minister, visited Azerbaijan in 2014 for a weapons fair in which Israeli companies participated. According to other reports, an Israeli self-destructing killer drone – Israel Aerospace Industries’ Harop – was seen operating in Nagorno-Karabakh, an Armenian rebel enclave inside Azerbaijan.
It has also been reported that Azerbaijani soldiers are armed with Israeli Tavor rifles, having been seen carrying the blue and white weapon.
Israel is the world's most militarized country, the Global Militarization Index said, at the same time putting Azerbaijan among the top ten globally.