ԵՄ խորհուրդն ու Եվրախորհրդարանը քաղաքական պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Վրաստանի համար վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ։
Այս մասին տեղեկությունը հրապարակված է ԵՄ խորհրդի նախագահող երկիր Սլովակիայի պաշտոնական թվիթերյան էջում՝ Gruziya Online-ին հղումով գրում է Artsakhpress.am-ը:
«Լավ նորություն Վրաստանի քաղաքացիների համար. քաղաքական պայմանավորվածություն ԵՄ խորհրդի և Եվրախորհրդարանի միջև Վրաստանի համար վիզային ազատականացման մասին։ Հաջորդ քայլը ԵՄ խորհրդում կլինի շուտով»,-ասվում է հաղորդագրությունում։
Դեկտեմբերի 7-ին Եվրամիության անդամներն ու Եվրախորհրդարանը համաձայնագիր են ստորագրել Ուկրաինայի և Վրաստանի քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ տրամադրելու վերաբերյալ:համաձայնությունը վերաբերում է մեխանիզմի պայմաններին, որով կարելի է արտակարգ դեպքերում կասեցնել առանց վիզաների ռեժիմը:

14 Декабрь 2016 - 10:30 AMT
Европарламент и Совет Евросоюза достигли политической договоренности о визовой либерализации для Грузии. Информация об этом опубликована на официальной странице в «Твиттере» страны-председателя Совета Евросоюза Словакии.
«Хорошая новость для граждан Грузии: между Советом Евросоюза и Европарламентом достигнута политическая договоренность по вопросу визовой либерализации. Следующий шаг это Совет Евросоюза», – говорится в заявлении, пишетApsny.ge.
8 декабря Европарламент сообщил о том, что депутаты пришли к внутреннему соглашению и разработали визовые правила, которые удовлетворяют все фракции. Докладчик Европарламента Августин Диас де Мера подчеркнул на заседании, что разработанный «гибкий механизм» отмены безвизового режима дает возможность принять немедленное решение по двум запросам: Украины и Грузии.
Обе страны соответствуют всем европейским критериям, позволяющим присоединить их к зоне открытых границ. Однако до сих пор Европарламент не мог принять положительного решения в отношении киевского и тбилисского запросов из-за опасения ряда европейских фракций.