Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը անհրաժեշտ է համարում եվրոպական պաշտպանական միության ստեղծումը: Ըստ նրա, Եվրամիությունը պետք է ավելի մեծ ջանքեր գործադրի այդպիսի համակարգի ստեղծման համար: Այդ մասին նա հայտարարել է Ստրասբուրգում` Եվրախորհրդարանի ընդլայնված նիստում:
«ԵՄ-ն պետք է իրական պաշտպանական միություն ստեղծի, առաջին հերթին ՆԱՏՕ-ի հետ մեծ գործակցության հիման վրա: Մեր կազմակերպությունները մրցակիցներ չեն, այլ համալրում են իրար»,-ասել է Յունկերը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը: Ըստ նրա, հատուկ ուշադրություն է պետք հատկացնել եվրոպական ռազմարդյունաբերության զարգացմանը, քանի որ դա «թույլ կտա հզորացնել Եվրոպայի ռազմավարական ինքնուրույնությունը»:
Նա հիշեցրել է, որ ԵՄ-ն տարեկան €200 մլրդ է ծախսում պաշտպանության կարիքների համար: «Սակայն, արդյունավետությունը 12-15% է` ամերիկացիների համեմատ, քանի որ Եվրոպայում գործողություններից և ծրագրերից շատերը կրկնվում են»,-ասել է նա:
Եվրամիությունը պետք է սեփական ուժերի վրա հենվի Եվրոպայում անվտանգության ապահովման գործում, ԱՄՆ-ն այլևս դա չի կարող անել: Այդ մասին Յունկերը հայտարարել էր դեկտեմբերի 9-ին:

14 Декабрь 2016 - 10:52 AMT
Председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер считает необходимым создание европейского оборонного союза. По его мнению, Евросоюзу (ЕС) следует прикладывать больше усилий к созданию такой системы. Об этом он заявил, выступая на пленарной сессии Европейского парламента в Страсбурге.
«ЕС следует создать подлинный оборонный союз, прежде всего на основе большего сотрудничества с НАТО. Наши организации не являются соперниками, а дополняют друг друга», – заявил, в частности, Юнкер, передает ТАСС.
По его мнению, особое внимание в этой связи ЕС и его странам следует уделить развитию европейской оборонной промышленности, так как это «позволит укрепить стратегическую автономию Европы».
Юнкер напомнил, что ЕС расходует в год €200 млрд на оборонные нужды.
«Однако при этом эффективность этой деятельности равна примерно 12-15% к уровню эффективности американцев, так как в Европе происходит много дублирования действий и программ», – отметил он.
Евросоюз должен рассчитывать на собственные возможности при обеспечении безопасности в Европе, США к этому больше не готовы. Об этом 9-го декабря заявил председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер.