ՌԴ Լենինգրադյան շրջանի օրենսդիր ժողովը օրինագիծ է պատրաստել, որով առաջարկվում է օտարերկրացիներին Ռուսաստանում բնակության իրավունք տրամադրել հատուկ խաղարկության արդյունքների հիման վրա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ըստ օրինագծի, ՌԴ-ում բնակության իրավունք կարող է տրամադրվել օտարերկրացիներին, որոնք էլեկտրոնային խաղարկության հաղթող կճանաչվեն` պատահական ընտրության սկզբունքով»,-ասվում է բացատրական գրության մեջ:
Ըստ հեղինակների, խաղարկությանը կկարողանան մասնակցել միայն հատուկ ցանկում ընդգրկված երկրների քաղաքացիները, որը կհաստատվի դաշնային կառավարության կողմից: Մասնակիցները պետք է լինեն 18 տարեկանից բարձր և առնվազն միջնակարգ կրթություն ունենան: Հեղինակները կարծում են, որ ցանկում կարող են ընդգրկվել արտագաղթի ցածր ցուցանիշով երկրները:
Նմանատիպ խաղարկություն գոյություն ունի ԱՄՆ-ում` «գրին քարտը»: Խաղարկության նպատակներից մեկն է խթանել ներգաղթն ԱՄՆ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի քարտուղար Ուիլյամ Սթիվենսը հայտարարել էր, որ ՌԴ ավելի քան 330.000 քաղաքացի է դիմել «գրին քարտի» համար 2016-ին:

14 Декабрь 2016 - 11:25 AMT
В заксобрании Ленинградской области подготовили законопроект, который предлагает дать возможность получать вид на жительство в России иностранцам, выигравшим специальную лотерею, передает РИА Новости.
«Согласно законопроекту, вид на жительство в Российской Федерации может быть выдан иностранным гражданам, признанным победителями электронного розыгрыша, права на получение вида на жительство и отобранным путем случайной выборки с использованием автоматизированной информационной системы», — говорится в пояснительной записке к проекту.
По словам авторов проекта, в розыгрыше смогут участвовать лишь жители стран, включенных в специальный перечень, который будет утверждать федеральное правительств, а также только достигшие 18 лет и имеющие образование не ниже среднего. Разработчики считают, что в список могут войти государства с низким уровнем эмиграции.
Подобный розыгрыш вида на жительство (грин-карты) существует в США. Одна из целей лотереи — поощрять иммиграцию в США людей из стран, иммигранты из которых в США практически не представлены.
Ранее пресс-секретарь посольства США Уильям Стивенс заявил, что более 330 тыс. граждан России подали заявление на участие в лотерее на получение грин-карты в 2016 году.