Իսպանիայի սահմանադրական դատարանը կասեցրել է Կատալոնիայի խորհրդարանի որոշումը 2017-ին անկախության հանրաքվե անցկացնելու մասին:
Դատարանի հայտարարության մեջ ասվում է, որ «կասեցվում է Կատալոնիայի խորհրդարանի որոշումը անկախության հանրաքվեի մասին»,-գրում է Ինտերֆաքսը The Local-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ Կատալոնիայի ղեկավար Կարլես Պուչդեմոնտը խոստացել է անկախության հանրաքվե անցկացնել 2017-ի սեպտեմբերին, անկախ Մադրիդի հավանությունից: Կատալոնիայի խորհրդարանի պատգամավորների մեծ մասը կողմ է արտահայտվել անկախության նոր հանրաքվեի անցկացմանը:
Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը չեղարկել է Կատալոնիայի անկախության մասին բանաձևը
Կատալոնիայի խորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով «հռչակվում է կառավարման հանրապետական ձևով անկախ պետության ստեղծման գործընթացի մեկնարկը»: «Անկախացման գործընթացը» ենթադրում է կառավարության, այլ պետկառույցների ձևավորում և սահմանադրության մշակում:
Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը չեղարկել է Կատալոնիայի անկախության մասին բանաձևը, որով նախատեսվում էր գործողությունների ծրագրի մշակում, որի արդյունքում 2017-ին անկախություն պետք է հռչակվի: Ավելի վաղ փաստաթղթին դեմ հանդես եկավ Իսպանիայի կառավարությունը, որը դիմել էր ՍԴ`պահանջելով արգելափակել բանաձևը:

Конституционный суд Испании приостановил постановление парламента Каталонии о проведении референдума о независимости в 2017 году.
В своем заявлении суд сообщил, что «приостанавливает решение парламента Каталонии, который планировал провести референдум в 2017 году», пишет «Интерфакс» со ссылкой на The Local.
Ранее в 2016 году глава Каталонии Карлес Пучдемонт пообещал провести референдум о независимости в сентябре 2017 года, независимо от того одобрит ли это решение центральное правительство в Мадриде. Большинство депутатов парламента Каталонии высказались за проведение нового референдума по отделению от Испании.
В ноябре 2014 года Каталония провела неофициальный референдум о независимости после того, как Мадрид отверг предложение об официальном голосовании.
Свыше 80% голосовавших тогда высказались за независимость, однако в референдуме, носившем символический характер, участвовали всего 2.3 млн человек из зарегистрированных 6.3 млн каталонских избирателей.