Նախընտրական արշավում Դոնալդ Թրամփի խորհրդական և Ջորջիայից ընտրված նախկին կոնգրեսական Ջեկ Քինգսթոնը Մոսկվայում փակ դռների հետևում հանդիպել է ամերիկյան բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ և բարձրացրել է ՌԴ դեմ գործող պատժամիջոցների չեղարկման հարցը: Այդ մասին հայտնում է Ինտերֆաքսը CNN-ի վրա հղումով:
CNN-ը հղում է անում Քինգսթոնի հարցազրույցին NPR-ին, որտեղ նա հայտարարել էր, որ Թրամփը «կարող է քննարկել արդեն մի ամբողջ հավերժություն գործող պատժամիջոցների հարցը»:
«Արդյոք դա տվել է ցանկալի արդյունք: Թրամփը պարտավոր չէ հավատարիմ մնալ Օբամայի սկզբունքներին արտաքին քաղաքականության մեջ: Դա նրան նոր մեկնարկի հնարավորություն է տալիս»,-ասել է նա:
Թրամփի խորհրդականը պատմել է նաև, որ հանդիպել է Մոսկվայում ամերիկացի գործարարների հետ, իսկ Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչների կամ ԱՄՆ դիվանագետների հետ չի շփվել:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում Exxon Mobil ընկերության ղեկավար Ռեքս Թիլերսոնին նշանակելու մտադրության մասին: Հայտնի է, որ Թիլերսոնը ծանոթ է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ և նույնիսկ «Բարեկամության շքանշան» է ստացել նրանից:

16 Декабрь 2016 - 11:51 AMT
Советник Дональда Трампа во время его избирательной кампании и бывший конгрессмен от штата Джорджия Джек Кингстон встретился за закрытыми дверями в Москве с представителями американского бизнеса и поднял на встрече вопрос о снятии антироссийских санкций, передает Интерфакс со ссылкой на CNN.
CNN ссылается на интервью Кингстона NPR, в котором политик заявил, что «Трамп может рассмотреть вопрос санкций, которые длятся уже давно».
«Достигнут ли был желаемый результат? Трамп не обязан придерживаться принципов внешней политики Барака Обамы. Это дает ему возможность нового старта», – сказал он.
Советник Трампа также рассказал, что встречался в российской столице с американскими бизнесменами, а вот контактов с официальными представителями Кремля или дипломатами из США у него здесь не было. С кем именно проводились встреча, политик не уточнил.
Ранее Трамп заявил о намерении назначить госсекретарем США главу нефтяной компании Exxon Mobil Рекса Тиллерсона (он уже ушел в отставку с этого поста), который знаком с российским президентом Владимиром Путиным и даже получил от него Орден Дружбы.