12-ամյա տղան փորձել է ահաբեկչություն գործել գերմանական Լյուդվիգսհաֆեն քաղաքի Սբ Ծննդյան տոնավաճառում, հայտնում է Meduza-ն Der Spiegel-ի վրա հղումով:
Նշվում է, որ նա երկու անգամ փորձել է գործի դնել ինքնաշեն պայթուցիկ սարքը, որը լցոնված էր մետաղյա մասերով, սակայն դետոնատորը չի գործել:
Focus-ն, իր հերթին, հայտնում է, որ ահաբեկչության փորձ կատարած տղան ծնունդով Գերմանիայից է, ազգությամբ` իրաքցի: Տղան, ըստ պարբերականի աղբյուրների, եղել է «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինի ուժեղ ազդեցության տակ: Նրա անձը դեռ չի հաստատված:
Պարբերականի աղբյուրները հայտնել են, որ 2016-ի ամռանը նա փորձել է փախչել Սիրիա` ԻՊ-ին միանալու նպատակով: Դատախազության պաշտոնական ներկայացուցիչները հաստատել են տոնավաճառում ահաբեկչության փորձի հետաքննության փաստը, սակայն մանրամասներ չեն հրապարակել:

Двенадцатилетний мальчик пытался устроить теракт на рождественской ярмарке в городе Людвигсхафен-на-Рейне, расположенном на западе Германии, передает Meduza со ссылкой на Der Spiegel.
Отмечается, что он дважды пытался привести в действие самодельное взрывное устройство, начиненное металлическими поражающими элементами, однако детонатор не сработал.
Focus, в свою очередь, сообщает, что теракт пытался устроить уроженец Людвигсхафена иракского происхождения. Мальчик, по данным источников издания, находился под сильным влиянием боевика из «Исламского государства», личность которого пока не установлена.
Летом 2016 года, рассказали источники издания, он пытался бежать в Сирию, чтобы присоединиться к ИГ. Официальные представители прокуратуры подтвердили Der Spiegel факт расследования дела о попытке устроить теракт на ярмарке в Людвигсхафене, однако не стали раскрывать никаких подробностей дела.