ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի գերատեսչությանը կից արտաքին կապերի և անվտանգության քաղաքականության դեպարտամենտի ղեկավար Քրիստոֆ Հոյսգենը 2016-ի դեկտեմբերին կմեկնի ԱՄՆ: Ըստ Der Spiegel-ի, որը հղում է անում անհայտ աղբյուրների վրա, այնտեղ նա հանդիպելու է Մայք Ֆլիննի հետ, որը ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի խորհրդականն է ազգային անվտանգության գծով:
Գերմանիայում բազմիցս են ասել, որ դեռ չգիտեն, թե արտաքին քաղաքականության ինչ ուղղություն է ընտրելու Վաշինգտոնի նոր վարչակազմը: Բեռլինը հայտարարել էր, թե պետք է նայել Թրամփի իրական քաղաքականությանը, ոչ թե նրա նախընտրական հայտարարություններին: Իսկ այժմ Հոյսգենը, որին Գերմանիայում համարում են կանցլեր Անգելա Մերկելի վստահված անձը, մտադիր է քննարկել Ֆլինի հետ ՆԱՏՕ-ի, ՌԴ և Մերձավոր Արևելքի երկրների հետ հարաբերությունների նրա տեսլականը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Գերմանիայի ղեկավարությանը մտահոգում է այն, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահը կարող է չեղարկել ՌԴ դեմ գործող պատժամիջոցները` հարվածի տան դնելով Արևմուտքի միասնական դիրքորոշումն այդ հարցում: Բացի այդ, Հոյսգենը պետք է պարզի, թե իրոք Վաշինգտոնը մտադիր է կրճատել հատկացումները ՆԱՏՕ-ին:

Руководитель департамента внешних связей и политики безопасности при ведомстве канцлера ФРГ Кристоф Хойсген в середине декабря 2016-го года отправится в США. Как сообщил еженедельник Der Spiegel со ссылкой на неназванные источники, там он встретится с Майклом Флинном – советником по национальной безопасности избранного президента Соединенных Штатов Дональда Трампа.
В Германии неоднократно повторяли, что пока не знают, какой внешнеполитический курс изберет новая администрация в Вашингтоне. Власти в Берлине говорили, что нужно смотреть на реальную политику Трампа, а не на его предвыборные заявления. Теперь же Хойсген, которого в Германии называют доверенным лицом канцлера Ангелы Меркель, намерен обсудить с Флинном его видение отношений с НАТО, Россией и странами Ближнего Востока, передает ТАСС.
Германское руководство обеспокоено тем, что избранный президент США может отменить санкции в отношении России, чем поставит под удар единую позицию Запада по этому вопросу, уточняет издание. Кроме того, Хойсген постарается выяснить, действительно ли Вашингтон намерен сократить поддержку НАТО, говорится в статье.