ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, թե Ռուսաստանը թույլ երկիր է, որը ոչինչ չի արտադրում գազից, նավթից ու զենքից բացի: Նա այդպիսի հայտարարություն է արել 2016-ի իր վերջին մամուլի ասուլիսում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Նրանք ԱՄՆ-ից փոքր են, ավելի թույլ են: Նրանց էկոնոմիկան ոչինչ չի արտադրում, ինչ կցանկանային գնել այլ երկրները, բացի նավթից, գազից ու զենքից»,-ասել է Օբաման:
Խոսելով Վաշինգտոնի և Մոսկվայի միջև հարաբերությունների մասին` Օգաման արձանագրել է, որ դրանք վատթարացել են: «Մենք արդեն Ռուսաստանի դեմ գործող մեծ քանակությամբ պատժամիջոցներ ունենք: Վերջին տարիներին, ԱՄՆ և Ռուսաստանի հարաբերությունները, ցավոք, վատթարացել են»,-ասել է նա:
Նոյեմբերի կեսին Օբաման հայտարարել էր, որ իր սկզբունքային մոտեցումը ՌԴ հարցում չի փոխվել: Նա նշել է, որ Ռուսաստանը կարևոր երկիր է, ռազմական գերտերություն, որն ազդեցություն ունի տարածաշրջանում և աշխարհում:

17 Декабрь 2016 - 09:07 AMT
Президент США Барак Обама назвал Россию слабой страной, которая не производит ничего, кроме газа, нефти и оружия.Такое заявление он сделал на последней в 2016 году пресс-конференции, передает РИА Новости.
«Они меньше, они слабее (чем США — ред.). Их экономика не производит ничего, что хотели бы купить другие страны, кроме нефти, газа и оружия», — заявил Обама.
Говоря об отношениях между Вашингтоном и Москвой, Обама констатировал, что они стали хуже.
«Мы уже имеем огромное количество санкций против России. Отношения между нами и Россией ухудшились, к сожалению, в последние годы», — сказал он.
В середине ноября Обама заявлял, что его принцип по отношению к России не изменился с первого дня его президентства. Он отмечал, что Россия является важной страной, военной супердержавой, у которой есть влияние в регионе и в мире.