Եվրոպական կայունության նախաձեռնությունը (European Stability Initiative) հրապարակել է իր «Խավիարային դիվանագիտություն». Եվրոպական ճահիճ» հետազոտության երկրորդ մասը: Հետազոտության մեջ բացահայտվում են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կիրառվող կոռուպցիոն սխեմաները, որտեղ ներգրավվել են տասնյակ եվրոպացի քաղաքական գործիչներ, գրում է contact.az-ը:
Պաշտոնական Բաքվի շահերի ակտիվ լոբբիստների թվում է ԵԽԽՎ-ում Ժողովրդական կուսակցության խմբի ներկայացուցիչ, իտալացի պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեն, որը պատասխանատվության է կանչվել Իտալիայի դատախազության կողմից:
Համաձայնվելով համագործակցել քննության հետ` Վոլոնտեն տասնյակ եվրոպացի քաղաքական գործիչների անուններ է տվել, որոնք փող են ստացել Ադրբեջանից: Հետքերը տանում են մինչր ԵԽԽՎ գործող նախագահ Պեդրո Ագրամունտը:
Ինքը Վոլոնտեն անձամբ 3 մլն եվրո է ստացել Ադրբեջանից լոբբիստական ծառայությունների համար, որի մի մասը նա փոխանցել է այլ պատգամավորների, ասվում է զեկույցում:
20-էջանող զեկույցում նշված են մի շարք ադրբեջանցի պատգամավորների անուններ, որոնք ներգրավված են այդ կեղտոտ խաղերի մեջ և որոնք կարող են պատասխանատվության ենթարկվել Եվրոպայում:
Հարցաքննությունների ժամանակ Վոլոնտեն հաստատել է, որ տարբեր երկրներում բացված իր հաշվեհամարների վրա Ադրբեջանից հետևյալ գումարներն են փոխանցվել. 2012-ի դեկտեմբերի 17-ին` 100.000 եվրո, դեկտեմբերի 27-ին` 220.000 եվրո, 2013-ի մարտի 19-ին` 180.000 եվրո, հուլիսի 10-ից դեկտեմբերի 31-ը` 630.000 եվրո, 2014-ի հունվարի 22-ից դեկտեմբերի 31-ը` 1.260.000 եվրո: Կաշառքների հանրագումարը կազմել է 2.390.000 եվրո:
Վիսկոնտին ստացած գումարն օգտագործել է մի շարք իտալացի և այլ եվրոպական երկրների խորհրդարանականներին կաշառելու համար, որոնք դեմ են քվեարկել Եվրոպայի խորհրդի բանաձևերին ու զեկույցներին, որտեղ դատապարտվում էր մարդու իրավունքների խախտումն Ադրբեջանում:
Մասնավորապես, հենց այդ փողերով է տապալվել Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների վերաբերյալ Շտրասերի զեկույցը:
«Խավիարային դիվանագիտության» առաջին զեկույցը հրապարակվել էր 3 տարի առաջ` այն ժամանակ Ադրբեջանի իշխանությունները կտրականապես մերժում էին մեղադրանքներն` անհիմնա անվանելով զեկույցը:

Европейская инициатива стабильности (European Stability Initiative) опубликовала накануне вторую часть своего расследования «Икорная дипломатия »: Европейское болото».
В этом расследовании продолжаются разоблачения коррупционных схем, организованных властями Азербайджана, в которые были вовлечены десятки высокопоставленных европейских политиков, пишет Contact.az.
В числе активных лоббистов интересов официального Баку назван председатель группы от Народной партии в ПАСЕ итальянский парламентарий Лука Волонте, который привлечен к ответственности прокуратурой Италии.
Согласившись сотрудничать со следствием, Волонте назвал имена многих европейских политиков, которые получали деньги от Азербайджана. Следы ведут также к нынешнему председателю ПАСЕ Педро Аграмунту.
Сам Волонте лично получил около 3 миллионов евро из Азербайджана за лоббистские услуги. Часть этих средств он переправлял другим депутатам, говорится в отчете.
В 20 страничном докладе указаны имена ряда азербайджанских депутатов, которые были вовлечены в эти грязные игры и которые также могут быть привлечены к ответственности в Европе.
Так, на допросах Волонте подтвердил, что на его счета в разных странах и банках из Азербайджана поступили следующие суммы: 17 декабря 2012 года – 100.000 евро, 27 декабря – 220.000 евро, 19 марта 2013 года – 180.000 евро, с 10 июля по 31 декабря – 630.000 евро, с 23 января по 31 декабря 2014 года – 1.260.000 евро. Общая сумма взяток составила 2.390.000 евро.
Эти деньги Висконти потратил на подкуп итальянских и ряда депутатов из других стран Европы, которые голосовали против резолюций и докладов Совета Европы, осуждающих нарушения прав человека в Азербайджане.
В частности, именно на эти деньги был провален доклад Штрассера о политзаключенных в Азербайджане.
Первый доклад «Икорная дипломатия» был распространен три года назад, тогда власти Азербайджана категорически отвергали все эти обвинения, назвав доклад необоснованным.