Associated Press-ի լուսանկարիչ Բուրհան Օզբիլիջին, որը դեկտեմբերի 19-ին ներկա էր Անկարայում «Կալինինգրադից մինչև Կամչատկա ճանապարհորդների աչքերով» ցուցահանդեսի բացմանը ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կարլովի սպանության ժամանակ և լուսանկարել է մարդասպանին հարձակումից անմիջապես հետո, ներկայացրել է կատարվածի մանրամասները:
Ըստ նրա, նա որոշել էր այցելել ցուցահանդես «ուղղակի այն պատճառով, որ դա իր տան ճանապարհին էր»: Դա ստանդարտ միջոցառում էր, նշել է լուսանկարիչը: Նա ցուցահանդես է ժամանել այն ժամանակ, երբ ՌԴ դեսպանը հանդես էր գալիս ելույթով:
«Նա ցածրաձայն էր խոսում, և որքան ես կարողացա լսել, իր հայրենիքի հանդեպ սիրով»,-ասել է Օզբիլիջին` հավելելով, որ Կարլովը ելույթի ժամանակ իրեն թվաց «հանգիստ ու համեստ մարդ»,-գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Երբ սև կոստյումով և փոխկապով մարդը հանեց ատրճանակը, ես ապշեցի, մտածեցի, որ դա ինչ-որ հնարք է ուշադրություն գրավելու համար: Բայց իրականում դա սառնասրտորեն պլանավորված սպանություն էր, որը կատարվում էր իմ աչքի առաջ և այլ մարդկանց աչքի առաջ…»,-ասել է լուսանկարիչը:
Ըստ նրա, պատկերասրահում առնվազն 8 կրակոց է լսվել: Մարդիկ ընկան հատակին, թաքնվեցին սեղանների տակ ու սյուների ետևում: «Ես վախեցած էի ու շփոթված, բայց թաքնվեցի պատի ետևում ու անցա իմ գործին. սկսեցի լուսանկարել»,-ասել է Օզբիլիջին:
«Ինձանից մի քանի վայրկյան պահանջվեց գիտակցելու համար կատարվածը` իմ կողքին մարդ էր մահացել, կյանքն անհետացավ իմ աչքի առաջ»,-գրել է նա:
Օզբիլիջին նկարագրել է ահաբեկչին որպես գրգռված մարդու, որը միևնույն ժամանակ վերահսկում էր իր գործողությունները:
«Երբ գրասենյակ վերադարձա լուսանկարը հրապարակելու, ապշեցի` տեսնելով, որ կրակողը ելույթի ժամանակ կանգնած էր անմիջապես դեսպանի թիկունքում` ինչպես ընկեր կամ թիկնապահ»,-հավելել է լուսանկարիչը:
«Այն պահին ես մտածում էի, որ եթե նույնիսկ ինձ սպանեն կամ վիրավորեն, ես լրագրող եմ, պետք է անեմ իմ գործը: Ես կարող էի փախչել, ոչ մի կադր չանելով, բայց չէր կարողանա պատասխանել հարցին , թե ինչու չեմ լուսանկարել»,-ասել է նա:
Կարլովի վրա կրակած 22-ամյա Մևլութ Մերթ Ալթինթաշը ծառայում էր ոստիկանությունում, սակայն դեսպանի վրա հարձակման օրը իր պարտականությունները կատարելիս չի եղել:

20 Декабрь 2016 - 09:41 AMT
Фотограф Associated Press Бурхан Озбилиджи, который 19 декабря присутствовал на открытии выставки «От Калининграда до Камчатки глазами путешественников» в Анкаре в момент убийства российского посла Андрея Карлова и сфотографировал убийцу сразу после совершенной им атаки, рассказал детали произошедшего.
По его словам, он решил посетить ее «просто потому что она была по пути домой». Это было стандартное мероприятие, отмечает фотограф. Он прибыл на выставку в тот момент, когда российский посол выступал с речью.
«Он говорил негромко и — насколько я мог расслышать — с любовью о своей родине», — отмечает Озбилиджи, добавляя, что Карлов в момент выступления показался ему «спокойным и скромным», пишет РИА Новости.
«Когда мужчина в темном костюме и галстуке вытащил пистолет, я был ошеломлен и подумал, что это какой-то трюк для привлечения внимания. Но на самом деле это было хладнокровно спланированное убийство, которое происходило на моих глазах и на глазах других людей…»,- рассказывает фотограф.
По его словам, в галерее прозвучало минимум 8 выстрелов. Люди падали на пол, прятались под столами и за колоннами.
«Я был напуган и растерян, но спрятался за стеной и занялся своей работой: стал делать фотографии», — добавляет Озбилиджи.
«У меня ушло несколько секунд на то, чтобы осознать случившееся: рядом со мной умер человек, жизнь исчезла на моих глазах», – пишет он.
Озбилиджи описал террориста как человека, который был возбужден, но в то же время странным образом контролировал свои действия.
«Когда я вернулся в офис отредактировать фото, я был шокирован, увидев, что стрелок стоял прямо за послом во время его выступления — прямо как друг или телохранитель», — добавил фотограф.
«В тот момент я думал: я здесь. Даже если меня ранят или убьют, я журналист, надо делать свою работу. Я мог убежть, не сделав ни кадра, но у меня бы не было ответа на вопрос «Почему ты не снимал», – отметил он.
Нападение на российского посла Андрея Карлова произошло вечером 19 декабря. От полученных огнестрельных ранений он скончался. Спустя какое-то время прибывшая на место происшествия полиция уничтожила стрелка. Он успел ранить еще трех человек.
Сообщается, что террориста звали Мевлют Мерт Алтынташ и что он уже несколько лет служил в полиции Анкары, однако в день нападения на российского посла находился не при исполнении.