Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառում տեղի ունեցած բեռնատարի վրաերթը, որի հետևանքով 12 մարդ զոհվեց, հավանաբար, ահաբեկչություն էր: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
«Ըստ այս պահի տեղեկությունների, մենք պետք է ելնենք այն իրողությունից, որ դա ահաբեկչություն էր»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Բեռլինի ահաբեկչությունը, հավանաբար, կատարել է 23-ամյա պակիստանցի Նավեդ Բ-ն:
Ըստ վերջին տվայլների, պատահարի արդյունքում 12 մարդ զոհվել է, 48-ը` հոսպիտալացվել: Ոմանց վիճակը ծանր է գնահատվում:
Դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան բեռնատար մեքենան մխրճվել է մարդկանց ամբոխի մեջ Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառում: Ոստիկանությունը հաստատել է, որ բեռնատարը միտումնավոր է թիրախավորել Breitscheidplatz-ում հավաքված մարդկանց: Բեռնատարի խցիկում 2 մարդ է եղել. մեկը զոհվել է, մյուսին ոստիկանները ձերբակալել են: Ըստ գերմանական ԶԼՄ-ների, ողջ մնացածը Աֆղանստանի կամ Պակիստանի քաղաքացի է:

Происшествие на рождественской ярмарке в Берлине, которое унесло жизни 12 человек, скорее всего, было терактом. Об этом заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель.
«По информации на данный момент, мы должны исходить из того, что это был теракт», – сказала она, передает ТАСС.
Ранее сообщалось, что возможным исполнителем предполагаемого теракта в Берлине является 23-летний выходец из Пакистана Навед Б.
Вечером 19 декабря тягач с прицепом врезался в толпу посетителей рождественского рынка в центральной части западного Берлина – на площади Брайтшайдплац. Грузовик проехал по территории рынка около 80 метров. В результате трагедии погибли 12 человек, 48 были госпитализированы, состояние некоторых из них оценивается как тяжелое.