Բելգիայի ոստիկանությունը զինված իսլամիստի է ձերբակալել Բրյուսելում: Այդ մասին հայտնել է դատախազությունը:
«Բելգիայի 1982թ. քաղաքացու ձերբակալությունը Սքարաբեկ կոմունայում անցել է առանց միջադեպերի: Խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել է զենք և ծայրահեղական բովանդակության տեղեկատվական նյութեր»,-հայտնել է գերատեսչությունը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ակնկալվում է, որ ձերբակալվածին ապօրինի զենք պահելու և ահաբեկչական գործողությունների կոչերի համար մեղադրանք կառաջադրվի: Դատախազությունը նշել է, որ ձերբակալվածի տանը պայթուցիկ չի հայտնաբերվել:
Բրյուսելի Սքարաբեկ կոմունան հայտնի է որպես Մերձավոր Արևելքից ու Թուրքիայից վերաբնակների թաղամաս: Ավելի վաղ Բելգիայի ոստիկանությունը 10 անչափահասի էր ձերբակալել ահաբեկչական գործողություններ նախապատրաստելու կասկածանքով: Ինչպես հայտնեցին տեղական ԶԼՄ-ները, դեռահասները հրահանգներ էին ստացել համացանցով այն մասին, թե ինչպես ռումբ պատրաստել կամ ինչպես մարդ սպանել:

Бельгийская полиция задержала в Брюсселе вооруженного исламиста. Об этом сообщила прокуратура столицы.
«Задержание гражданина Бельгии 1982 года рождения в коммуне Скарбек прошло без происшествий. В ходе обыска у него обнаружено оружие и информационные материалы экстремистского содержания», – сообщило ведомство, передает ТАСС.
Происхождение задержанного не уточняется.
Ожидается, что гражданину Бельгии будет предъявлено обвинение в хранении оружия и призывах к террористической деятельности. Прокуратура отметила, что в доме задержанного взрывчатки не найдено.
В брюссельской коммуне Скарбек проживает значительное число выходцев с Ближнего Востока и из Турции. Ранее полиция Бельгии задержала десятерых несовершеннолетних по подозрению в терроризме. Как сообщили местные СМИ, задержанные получили в интернете указания с инструкциями о том, как соорудить бомбу или убить человека.