Ռուսաստանն այլևս չկա ԱՄՆ ազգային անվտանգության սպառնալիքների ցուցակում, որը կազմել է ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը, գրում է «Վեդոմոստին» Foreign Policy-ի վրա հղումով:
Փաստորեն հեղինակը հենց Թրամփն է: Հենց նրա առաջնահերթություններն է գրանցել նորընտիր նախագահի անցումային թիմի ներկայացուցիչ Միրա Ռիկարդելը: Այն փոխանցվել է ՊՆ փոխղեկավար Բրայան Մաքքեոնին, որն էլ կազմել է փաստաթուղթը, ասվում է FP The Washington Free Beacon-ում:
Մաքքեոնը գրությունը պատրաստել էր դեկտեմբերի 1-ին: Այնտեղ նշված էին այնպիսի առաջնահերթություններ, ինչպիսիք են «Իսլամական պետության» դեմ պայքարը, Չինաստանի և ՀԿԺՀ գործողությունների մշտական վերահսկումը, ԱՄՆ ԶՈւ արդիականացումը և նրանց ֆինանսավորման սահմանափակումը, ինչպես նաև հակազդեցությունը կիբերհարձակումներին և ՊՆ առավել արդյունավետ աշխատանքը: Թրամփի վարչակազմում նշում են, որ փաստաթուղթը համալրվում է:
Ավելի վաղ Պենտագոնը բազմիցս է Ռուսաստանին թիվ 1 ռազմական սպառնալիքը համարել: Պենտագոնի ղեկավարի նախկին տեղակալ էվելին Ֆարկաշը, որն ուղղորդում էր ռուս-ուկրաինական ուղղությունը, հայտարարել է, որ ՊՆ պաշտոնյաները շատ մտահոգված են, քանի որ ՌԴ-ն չկա սպառնալիքների նոր ցուցակում:

России нет в списке угроз национальной безопасности США, подготовленном администрацией избранного президента Дональда Трампа, пишет «Ведомости» со ссылкой на Foreign Policy.
Фактическим автором памятки является сам Трамп. Именно его приоритеты в области обороны записаны представителем переходной команды избранного президента страны Мирой Рикардель. Эта памятка была передана замминистру обороны Брайану Маккеону, который и составил документ, пересказывает эксклюзивный материал FP The Washington Free Beacon.
Маккеон подготовил записку 1 декабря. В ней указываются такие приоритеты, как борьба с террористической группировкой «Исламское государство», постоянный контроль за действиями Китая и КНДР, модернизация вооруженных сил США и снятие ограничений на их финансирование, а также противодействие кибератакам и более эффективная работа министерства обороны. В администрации Трампа отмечают, что документ будет дополняться.
Ранее Пентагон неоднократно называл Россию военной угрозой номер один, Москва входила в список приоритетных направлений национальной военной стратегии США. Так, бывший заместитель помощника главы Пентагона Эвелин Фаркаш, работавшая на российско-украинском направлении, заявила, что чиновники оборонного ведомства будут очень обеспокоены, увидев, что России нет в новом списке угроз.