Նախագահի նստավայրում դեկտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոուհանիի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը հայտնում է, որ Իրանի նախագահն առանձնազրույց է ունեցել Հայաստանի նախագահի հետ, որից հետո տեղի է ունեցել Սերժ Սարգսյանի և Հասան Ռոուհանիի հանդիպումը ընդլայնված կազմով՝ երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Դիմելով ԻԻՀ նախագահին՝ Սարգսյանը նշել է, թե նա հայ ժողովրդի կողմից սպասված և ցանկալի հյուր է, և հույս հայտնել, որ Ռոուհանիի առաջին պաշտոնական այցն Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի պաշտոնում նոր ոգի և շունչ կհաղորդի երկրների միջև գործակցությանը:
«Հայ-իրանական բարեկամությունը գալիս է դարերի խորքերից, և հենվելով այդ շատ ամուր հիմքի վրա՝ 1992 թվականին մենք ձևավորեցինք միջպետական հարաբերություններ: Այսօր՝ 25 տարի անց, ես շատ ուրախ եմ, որ կարող ենք փաստել՝ այս ժամանակահատվածում չի եղել մի հանգամանք, որ մթագնի մեր հարաբերությունները: Մենք շնորհակալ ենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավարությանը մեր հարաբերությունների նկատմամբ ուշադիր վերաբերմունքի համար:
Մենք էլ մշտապես եղել ենք շիտակ և ազնիվ մեր հարաբերություններում և պատրաստ ենք այդպես էլ շարունակել»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Իր հերթին ԻԻՀ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար:
«Մենք Հայաստանի Հանրապետությունը համարում ենք մեզ բարեկամ երկիր և ցանկանում ենք մեր երկկողմ հարաբերություններն ավելի ջերմացնել ու զարգացնել: Մենք՝ երկու երկրներս, պատկանում ենք միևնույն մշակույթին և քաղաքակրթությանը: Միշտ երկու երկրների ժողովուրդների հարաբերությունները եղել են ջերմ և բարեկամական»,- ասել է Հասան Ռոուհանին:
Ռոհանիի այցի նպատակն է խորացնել երկու երկրի հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում։Իրանի նախագահի այցի շրջանակում Հայաստանն ու Իրանը նախատեսում են ստորագրել երկկողմ գործակցությանը վերաբերող համաձայնագիր, ինչպես նաև, ըստ իրանական կողմի, նախատեսվում է Երևանում անցկացնել բիզնես համաժողով։ Հայաստանից Իրանի նախագահը մեկնելու է Ղազախստան, ապա՝ Ղրղըզստան։

21 Декабрь 2016 - 10:05 AMT
Иран желает сделать двусторонние отношения с Арменией еще более тёплыми. Об этом в резиденции президента Армении заявил президент Исламской Республики Иран Хасан Роухани.
Президент Ирана провел отдельную беседу с президентом Армении, после чего состоялась встреча Сержа Саргсяна и Хасана Рохани в расширенном составе – с участием официальных делегаций двух стран, сообщает пресс-служба главы государства.
«Вы – ожидаемый и желанный гость армянского народа, и мы преисполнены надежды, что ваш первый официальный визит в должности президента Исламской Республики Иран придаст новый дух и дыхание нашему сотрудничеству», – заявил Саргсян.
Он отметил, что армяно-иранская дружба идёт из глубины веков и, опираясь на эту очень прочную основу, в 1992 году были установлены межгосударственные отношения.
«Спустя 25 лет, я очень рад, что мы можем констатировать: за этот период не было ни одного обстоятельства, которое бы бросило тень на наши отношения. мы всегда были прямы и честны друг с другом, готовы так же и продолжать», – сказал глава Армении.
«Я безмерно благодарен и очень рад, что сегодня посетил Армению – прекрасную страну и столицу Ереван. Мы считаем Армению дружественной нам страной и желаем сделать наши двусторонние отношения с ней еще более тёплыми и намерены развивать их», – сказал Роухани.
Иранский президент добавил, что Армения и Иран принадлежат к одной и той же культуре и цивилизации.
«Всегда отношения народов двух стран были тёплыми и дружественными», – отметил Роухани.
Президент Ирана Хасан Роухани утром 21-го декабря прибыл в Ереван с официальным визитом. В аэропорту иранского лидера встретил президент Армении Серж Саргсян.