Համաշխարհային բանկը մտադիր է $800 մլն վարկ տրամադրել Թուրքիային և Ադրբեջանին Անդրանատոլիական գազամուղի (TANAP) կառուցման համար: Այդ մասին հայտնում է RNS-ը ՀԲ վրա հղումով:
«ՀԲ տնօրենների խորհուրդը հավանություն է տվել Անդրանատոլիական գազամուղի կառուցման նպատակով վարկի տրամադրմանը` $400 մլն Թուրքիային և $400 մլն Ադրբեջանին»,-ասվում է ՀԲ հաղորդագրության մեջ:
Հայտնի է դարձել նաև, որ նախագծով նախատեսվում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հանքավայրերից, ինչպես նաև վերջինիս տարածքով դեպի Եվրոպա, գազի առաքում: Նպատակներից է նաև Ադրբեջանի արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացիան, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Եվրահանձնաժողովը հավանություն է տվել Ադրբեջանում գազատարի շինարարությանը:

Всемирный банк намерен предоставить кредит Турции и Азербайджану в $800 млн для строительства Трансанатолийского газопровода (TANAP). Об этом сообщает RNS со ссылкой на заявление Всемирного банка.
«Совет директоров Всемирного банка одобрил кредит в $400 млн для Турции и кредит в $400 млн для Азербайджана на (строительство. – «Газета.Ru») Трансанатолийского газопровода», — сообщает Всемирный банк.
Также стало известно, что данный проект предполагает доставку природного газа из газовых месторождений Азербайджана в Турцию, а также через ее территорию — в Европу для диверсификации экспортных рынков Азербайджана, передает gazeta.ru.